افزایش طول تاج با لیزر: روش و مراحل

1

زمانی که طبیعت و زمانه بی‌رحم، جذابیت لبخندتان را به تاراج می‌برد، می‌توانید از روش‌های دندانپزشکی متعدد برای اصلاح طرح لبخند خود کمک بگیرید تا زیبایی از دست رفته، دوباره به چهره‌تان بازگردد.

ما به عنوان دندانپزشک زیبایی، با بهره‌گیری از فن‌آوری نوین توانایی انجام عمل‌هایی خارق‌العاده را داریم که در گذشته تنها با استفاده از چاقو، تیغ و بخیه انجام‌پذیر بودند. ما طول دندان را، در عین حفظ اصول مرتبط با پهنای بیولوژیک، با کمترین میزان تهاجم و بدون بخیه زدن به گونه‌ای افزایش می‌دهیم که محل درمان به سرعت التیام می‌یابد ، طرح لبخند اصلاح میگردد و هیچ ناراحتی به دنبال ندارد.

افزایش طول تاج دندان، عملی است که به منظور تغییر شکل لثه در پایه دندان یا دندان‌های مورد نظر انجام می‌شود. همانگونه که از نام آن برمی‌آید، هدف این عمل افزایش سطح دندان با روکش دندان و در صورت لزوم، دستکاری سطح استخوان است.

نقش و اهمیت لیزر هر روز در لثه درمانی (پریودنتولوژی) پررنگ‌تر می‌شود، چرا که درمانی سریع، آسان و بسیار مؤثر را در عمل‌هایی مانند کورتاژ بسته، جینیوپلاستی، اصلاح رنگ لثه و افزایش طول تاج ارائه می‌دهد. طول موج دوگانه Er:YAG  و Nd:YAG  فوتونا در لیزرهای دندانپزشکی، ابزاری کامل را برای انجام طیف گسترده‌ای از عمل‌های مربوط به لبخند لثه ای و دندان برای طرح لبخند به روشی مقرون به صرفه با حداقل تهاجم در اختیار دندانپزشکان قرار می‌دهد. دو مورد از کارهایی که برای اصلاح و طراحی لبخند انجام می شود درمان لبخند لثه ای و افزایش طول تاج دندان و همچنین درمان تغییر رنگ لثه به منظور داشتن لثه هایی زیبا و صورتی رنگ است. جراحی لثه با لیزر برای تصحیح لبخند لثه ای و طرح لبخند برای دندان های قدامی انجام می شود.

2

اصول افزایش طول تاج و عرض بیولوژیک


گارجولو، ونتز و اوربان برای نخستین بار موضوع پهنای بیولوژیک را به عنوان مجموعه‌ای متشکل از یک میلی متر اتصال بافت همبند، یک میلی متر اپیتلیوم چسبنده و عمق شیاری یک میلی متری مطرح کردند. از این گذشته مشخص شده است که عمق شیار بین دندانی نزدیک به 3 میلی متر است و عرض آن از یک میلی متر تجاوز نمی‌کند. بنابراین منطقی است که امروزه التیام مناسب و سلامت بافت‌ها را در گرو پایبندی به این اصول و حفظ بافت 3 میلی متری بالای تاج لثه می‌دانند و رعایت این اصول، شرط لازم موفقیت‌آمیز بودن عمل است. نتیجه عمل، فارغ از ابزار انجام عمل، خواه چاقوی جراحی باشد، خواه لیزر بافت سخت/ نرم، یکسان خواهد بود؛ زمان دستیابی به نتیجه و بهبود پس از عمل است که تفاوت چشمگیری را بین این دو ایجاد می‌کند.

مقایسه افزایش طول تاج با لیزر و با رویکرد قدیمی


دلایل متعددی را می‌توان برای ارجح دانستن افزایش طول تاج با لیزر بر روش قدیمی برشمرد. سهولت عمل، هم برای پزشک و هم برای بیمار، یکی از این دلایل است. عامل دیگر زمان التیام یافتن است؛ همان طور که قبلاً اشاره شد، دوران بهبود اکثر عمل‌های لثه و دندان حداقل 6 تا 8 هفته طول می‌کشد و ترمیم نهایی پس از این مدت انجام می‌شود. حال آن که بسیاری از پزشکان با بهره‌گیری از لیزر، ترمیم نهایی را بلافاصله پس از افزایش طول انجام می‌دهند. این گروه از پزشکان معتقدند که چنانچه افزایش طول تاج دندان با لیزر به درستی انجام شود، کناره‌های زیبای تاج را دقیقاً در محل‌های در نظر گرفته شده حفظ خواهد کرد. آخرین دلیل سهولت شکل‌دهی گودی لثه‌ها با لیزر است، انجام عمل چه با لیزر بافت نرم و چه با لیزر بافت سخت، آسان‌تر از در دست گرفتن چاقوی جراحی است. به علاوه از آنجایی که عمل با لیزر کاملاً بدون خونریزی است، نتیجه به دست آمده را بهتر می‌توان مشاهده کرد. به دلیل طول موج این لیزر و استفاده از انرژی آب و لیزر، هیچ ناحیه‌ای دچار بافت مردگی (نکروز) نمی‌شود. از این گذشته میزان انرژی لیزر به کار برده شده در سطح پایین، التیام بافت نرم و استخوان را تسریع و تحریک خواهد کرد.

شکل‌دهی و ترمیم سریع دندان در مقابل زمان التیام


بسیاری از دندانپزشکانی که از لیزر استفاده می‌کنند اطمینان دارند که می‌توان افزایش طول تاج، آماده‌سازی دندان و شکل‌دهی و ترمیم نهایی را در یک جلسه انجام داد، چون مشکل بافت مردگی و ورم کردن در صورت استفاده از لیزر پیش نمی‌آید و لیزر لثه‌ها را التیام می‌دهد. البته بهتر است در صورت برداشتن مقدار قابل ملاحظه‌ای استخوان (3 تا 21 میلی متر) بین عمل افزایش طول و ترمیم نهایی فاصله ایجاد شود. در مجموع، ایجاد وقفه فرصت بهتری را برای کنترل بیشتر نتیجه نهایی در اختیار پزشک می‌گذارد و تغییرهای کوچک را می‌توان پیش از ترمیم نهایی انجام داد. ضمناً قالب گیری پس از افزایش طول تاج به پزشک کمک می‌کند تا شکل‌دهی را با توجه به موقعیت جدید بافت به نحوی طبیعی انجام دهد. تعیین پهنای بیولوژیک موضوعی است که ممکن است صحیح انجام ندادن آن منجر به بروز مشکل شود. چنانچه فضای کافی در نظر گرفته نشود، التهاب لثه‌ از بین نخواهد رفت و لثه برای بازیابی پهنای بیولوژیک جابجا خواهد شد. با توجه به این دلایل باز هم تاکید می‌کنیم که بهتر است پیش از شروع مرحله ترمیم به بافت اجازه دهیم تا کاملاً التیام یابد.

آمادگی پیش از جراحی افزایش طول تاج


دندان‌های بیمار باید پیش از جراحی لثه کاملاً در مطب تمیز شود. چنانچه دندان بیمار به تاج نیاز داشته باشد، جراح تاج موقتی را روی دندان قرار خواهد داد. این تاج موقت از دندان محافظت می‌کند و جراح با توجه به آن می‌تواند مقدار بافت نرم یا استخوان اضافی را تعیین کند.

عمل


جراح پس از بی‌حسی موضعی محل مورد نظر، به آرامی بافت استخوانی و لثه را برمی‌دارد تا بخش بیشتری از دندان طبیعی نمایان شود. استفاده از فن‌آوری لیزر و میکرو جراحی راحتی بیمار و سرعت التیام را تضمین می‌کند.

هزینه این درمان به عوامل مختلف همچون مقدار درمان مورد نیاز، تجربه دندان‌پزشک و کیفیت مواد استفاده شده برای درمان بستگی دارد. در این شرایط مهم است که به خاطر داشته باشید برای این درمان می‌توان از تکنیک‌های متعدد استفاده کرد و هر چه تکنیک‌های بیشتری برای درمان استفاده شود، هزینه اصلاح طرح لبخند به‌طور مشخص افزایش پیدا خواهد کرد.