ترمیم(پر)کردن ریشه و مینای دندان

این مقاله بطور کلی مفهوم ترمیم دندان و دندانپزشکی در بارداری را مورد بررسی قرار می دهد. روش های ترمیم توضیح داده شده در این مبحث شامل آمالگام ها یا پر کردگی نقره، باندینگ یا پر کردگی سفید، اینله و آنله ها، جایگذاری روکش و استفاده از روکش ونیر است.

ترمیم دندان چیست؟

 • به ترمیم دندان در اصطلاح پر کردن دندان نیز گفته می شود. در این ترمیم، انواع دندان آسیب دیده یا دارای پوسیدگی درمان شده و ظاهر، عملکرد و اندازه آنها به حالت طبیعی بر گردانده می شود. یکی از علائم پوسیدگی دندان حساسیت دندان به مواد خوراکی گرم و سرد می باشد .
 • نام ماده اولیه استفاده شده برای ترمیم دندان اغلب نامی است که به این فرآیند اختصاص داده می شود. برای مثال «ترمیم آمالگام» اشاره به ماده ای دارد که برای این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد.
 • رادیوگرافی بخش مهمی از فرایند تشخیص، ثبت و درمان عمل‌های دندانپزشکی مدرن به شمار می‌آید. تکنولوژی‌های عکس دندان دیجیتال مزایای بی‌شماری را در مقایسه با گونه‌های فیلمی سابق ارائه می‌دهد. دستگاه‌های سی تی اسکن با اشعه مخروطی (CBCT) مدل‌های سه بعدی دیجیتالی دقیقی از آناتومی بخش هدف به دست می‌دهد، نرم افزارهای تصویربرداری دیجیتال نیز تشخیصی بهتر و دقتی بالاتر را در طرح برنامه درمانی به دست می‌دهد. تکنولوژی‌های رادیوگرافی دیجیتال، دانش دندانپزشکی را متحول و تجربه عمل‌های دندانپزشکی را برای بیماران راحت‌تر ساخته‌اند.

دلیل استفاده از پر کردن و عصب کشی دندان برای ترمیم دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • در عمل یک دندان به این منظور ترمیم می شود که بخش از بین رفته آن به خاطر دندان پوسیده یا شکسته شدن دندان اصلاح شود.
 • پر کردن دندان می تواند جلوی از دست رفتن دندان را بگیرد. در صورت بی توجهی، پوسیدگی دندان گسترش یافته و دندان فرد از بین می رود.
 • پر کردن و ترمیم دندان امکان غذا خوردن و جویدن عادی را برای فرد فراهم می کند.
 • ظاهر دندان های ترمیم شده باید به حالت عادی برگردد یا بهبود پیدا کند، زیرا این موضوع می تواند بر ظاهر دندان ها، طرح لبخند و صورت تاثیر داشته باشد.

از کاربرد ها و مزایای ترمیم دندان میتوان به زیبایی دندان ها، بازسازی و ... اشاره نمود.

[dopts id="15"]

روش های ترمیم و زیبایی

ترمیم و روش های زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند می تواند به دو نوع اصلی زیر طبقه بندی شود: ترمیم مستقیم و ترمیم غیر مستقیم. ترمیم دندان در دوران بارداری را حتما باید با مشورت پزشک زنان و زایمان انجام دهید و باید دندانپزشک را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

ترمیم مستقیم دندان: این روش ترمیم دندان در محل دندان انجام می شود، در حالی که ترمیم غیر مستقیم در خارج از دندان انجام شده و معمولاً بطور سنتی در آزمایشگاه تهیه می شود. برای ترمیم مستقیم دندان از مواد مخصوص همچون آمالگام (نقره ای رنگ) یا کامپوزیت دندان (سفید رنگ) یا مواد ترمیم مناسب دیگر استفاده می شود. اگر دندان با کامپوزیت سفید پر شود، نیاز به پلیمری کردن نوری آن با استفاده از یک طیف آبی روشن وجود دارد که نباید این نور را با اشعه UV اشتباه گرفت. علاوه بر این ممکن است نیاز به صیقل دادن این پر کردگی وجود داشته باشد. معمولاً به بیماران توصیه می شود هیچ چیز سختی را برای یک یا دو روز پس از پر کردن دندان در غذای خود مصرف نکنند، زیرا انجام این کار می تواند باعث از بین رفتن احتمالی پر کردگی دندان شود.

ترمیم غیر مستقیم دندان: این روش  ترمیم دندان شامل اینله و آنله ها، روکش دندان، پل دندان، و روکش ونیر می باشد. معمولاً یک تکنیسین دندان، ترمیم غیر مستقیم را با توجه به اندازه گیری ها و قالب های تهیه شده توسط دندان پزشک برای دندان ها تهیه می کند. هنگامی که اندازه و ساختار مناسب برای ترمیم ساخته شده به دست آمد، معمولاً ترمیم به صورت دائمی در محل قرار می گیرد. با توجه این که ترمیم غیر مستقیم در آزمایشگاه تهیه می شود، گاهی اوقات برای پوشش دندان به منظور حفظ فضای سطح دندان و نقاط تماس، جهت روکش کردن ناحیه پالپ دندان و مراقبت از وضعیت فعلی دندان ها تا آماده شدن روکش دائمی، از یک ترمیم یا روکش موقت استفاده می شود.

1

انواع ترمیم

امروزه انواع مختلف ترمیم های دندان برای شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند که این ترمیم ها به شرح زیر هستند:

 1. آمالگام
 • آمالگام یک آلیاژ یا ترکیب از دو یا چند فلز است.
 • پر کردگی آمالگام (پر کردگی نقره) از جیوه، پودر نقره و قلع است. این فلزات با یکدیگر ترکیب شده و در محل ایجاد پوسیدگی قرار می گیرد. این نوع پر کردگی به آرامی سفت شده و جایگزین بخش های از بین رفتن دندان می شود.
 • پر کردگی آمالگام شکل حفره ایجاد شده در دندان را به خود می گیرد.
 • حفره دندان از زیر برش داده می شود تا به این ترتیب از خارج شدن پر کردگی از محل جلوگیری شود. آمالگام در ادامه داخل حفره قرار می گیرد.
 • علیرغم مباحث مطرح شده درباره مسمومیت حاصل از جیوه، ترمیم دندان با این مواد در حال حاضر بطور گسترده توسط دندان پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. و این نوع ترمیم برای ترمیم ریشه دندان هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 1. باندینگ یا کامپوزیت
 • کامپوزیت یک ماده پلاستیکی به رنگ دندان است که برای پر کردن دندان استفاده می شود. این ماده هم چنین پر کردگی سفید یا پلاستیک نیز نامیده می شود. در اصطلاح به فرآیند وارد کردن مواد پر کردگی به حفره دندان شکسته یا پر کردن فاصله بین دندان باندینگ گفته می شود.
 • این ماده به صورت لایه لایه در حفره دندان قرار می گیرد و این کار تا زمانی ادامه پیدا می کند که شکل اولیه دندان بازیابی شود.
 • برای سفت کردن این ماده از نور ماورای بنفش استفاده می شود و بیمار می تواند بلافاصله پس از پر کردن دندان غذا را بجود. این موضوع مزیت استفاده از این ماده در مقایسه با پر کردگی آمالگام است.
 • این پر کردگی به دندان چسبیده یا محکم می شود.
 • این ویژگی یک پیشرفت مهم برای دندان پزشکی محسوب می شود. در این حالت دیگر نیازی به ایجاد شکاف در دندان برای نگه داشتن پر کردگی و ترمیم دندان در محل آن نیست، در حالی که در زمان استفاده از پر کردگی آمالگام نیاز به انجام این کار وجود دارد. در نتیجه، در این حالت بخش کمتری از دندان برای پر کردن آن برداشته می شود.
 • این ماده یک پوشش سخت است که برای ترمیم دندان های جلو و عقب دهان قابل استفاده است.
 • باندینگ یک روش ایده آل برای ترمیم دندان شکسته، پر کردن فاصله بین دندان و دندان های جلوی دهان است که نیاز به در نظر گرفتن نکات زیبایی برای ترمیم آنها وجود دارد.
 1. اینله
 • ترمیم اینله یک پر کردگی جامد است که در داخل دندان با سیمان مخصوص دندان پزشکی که برای این کار آماده شده قرار می گیرد.
 • برای انجام این ترمیم، یک قالب از حفره دندان با استفاده از مواد مومی شکل تهیه می شود. سپس این قالب برای تکنیسین دندان پزشکی برای ساخت اینله ارسال می گردد.
 • در اکثر موارد اینله از جنس طلا یا پرسلاین به رنگ دندان تهیه می شود.
 1. آنله
 • ترمیم آنله یک روش اصلاح شده از ترمیم اینله است. این ترمیم نیز توسط تکنیسین دندان پزشکی با توجه به قالب تهیه شده از حفره دهان ساخته می شود.
 • این نوع ترمیم دندان به این جهت با ترمیم اینله تفاوت دارد که نه تنها حفره دندان را پر می کند، بلکه علاوه بر این سطح خارجی دندان و سطحی که برای جویدن استفاده می شود را نیز پوشش داده و حفاظت می کند.
 • این نوع ترمیم معمولاً با استفاده از سیمان مخصوص در محل قرار گرفته و می تواند از جنس طلا یا پرسلاین به رنگ دندان تهیه شود.
 1. جایگزینی روکش یا عاج دندان
 • جایگزینی روکش دقیقاً کاری را انجام می دهد که در این عنوان به آن اشاره می شود. در حقیقت این روش ترمیم دندان، روکش طبیعی دندان (عاج) را بازیابی می کند. به این روش در اصطلاح بطور ساده روکش دندان گفته می شود.
 • هنگامی که تمام یا بخش بزرگی از اندازه اولیه یک دندان به خاطر آسیب یا پوسیده شدن دندان از بین برود، نیاز به جایگزینی دندان از بین رفته ایجاد می شود.
 • در این حالت بخش باقیمانده دندان کمی به سمت پایین منتقل می شود تا به این ترتیب دندان برای روکش کردن آماده شود.
 • پس از قالب گیری از دندان آماده شده، دندان پزشک قالب را برای تکنسین آزمایشگاه ارسال می کند تا با توجه به قالب تهیه شده روکش دندان ساخته شود.
 • در ادامه روکش دندان بر روی بخش باقیمانده آن با سیمان مخصوص چسبانده می شود.
 • روکش دندان می تواند از مواد پرسلاین، طلا یا ترکیبی از دو ماده ساخته شود.
 • روکش موقت دندان از جنس اکریلیک ساخته می شود.
 • روکش دندان همچنین می تواند برای حفظ سلامتی دندان در زمانی استفاده شود که روکش بخشی از یک پل، یا برای بهبود ظاهر دندان باشد.
 1. ترمیم روکش ونیر
 • روکش ونیر یک لایه نازک از ماده پرسلاین یا پلاستیکی است که فقط برای ترمیم دندان در قسمت جلو و قابل رویت دندان قرار می گیرد. این روکش برای ترمیم دندان و سفید کردن دائم آنها در راستای جذاب تر شدن ظاهر فرد استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سفید کردن دندان‌ با لیزر نیز یکی از گران‌ترین گزینه‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌های لکه‌دار یا بدرنگ است.‌ برای آگاهی از قیمت سفیدکردن دندان به روش های مختلف، می توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
 • پس از این که دندان پزشک دندان را آماده کند، یک قالب از آن تهیه شده و برای تکنیسین آزمایشگاه برای ساخت ونیر ارسال می شود.
 • ونیر ساخته شده از جنس پرسلاین به محل با استفاده از سیمان مخصوص چسبانده می شود و به این ترتیب روکش به دندان مورد نظر محکم می شود.
 • این روش درمانی یک روش محافظه کارانه و تداول برای بهبود ظاهر دندان ها است.
 1. ترمیم دندان شکسته و ترک خورده

اگر شما بخش کوچکی از مینای دندان خود را از دست داده باشید، دندان پزشک ممکن است برای ترمیم مینای دندان آن را پر کند. اگر این ترمیم برای دندان جلو انجام شود و در زمان لبخند زدن قابل رویت باشد، دندان پزشک احتمالاً از روش باندینگ با استفاده از مواد رزین کامپوزیت برای ترمیم دندان شکسته یا پر کردن فاصله بین دندان استفاده خواهد کرد. باندینگ یک روش درمانی ساده است و معمولاً نیازمند بی حس کردن دندان نیست. برای باند کردن یک دندان، دندان پزشک ابتدا سطح آن را با استفاده از یک مایع یا ژل مخصوص خراش می دهد تا سطح دندان زبر شود و به این ترتیب مواد باندینگ بهتر به دندان بچسبد. در ادامه دندان پزشک مواد مخصوص برای چسبیدن را روی دندان قرار داده و مواد باندینگ را بر روی آنها قرار می دهد. پس از شکل دادن مواد باندینگ به صورتی که شبیه دندان عادی فرد شوند، دندان پزشک از پرتو ماورای بنفش برای سفت کردن این ماده استفاده می کند. ضمن اینکه برای اطلاع از هزینه ترمیم دندان شکسته باید با پزشک خود مشورت نمایید.

2

هزینه و قیمت

هزینه ترمیم دندان بستگی به عوامل متعدد همچون نوع ترمیم، دندان پزشکی که ترمیم را انجام می دهد، محل انجام ترمیم، مواد مورد استفاده و میزان پوشش این هزینه ها توسط موسسات بیمه دارد.

ترمیم دندان برای بهبود پوسیدگی، روکش کردن، دندان شکسته و ترک خورده و روش های زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از روش های فوق برای مینا و ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از درمان های دندان پزشکی در بارداری حتما باید دندانپزشک خود را در جریان وضعیتتان قرار دهید و با دکتر زنان و زایمان مشورت کنید.