جراحی زیبایی لثه و درمان لبخند لثه ای

هنگامی که شما لبخند می زنید، آیا احساس می کنید ظاهر دندان های بالای شما زیر، سایه بافت اضافی لثه قرار می گیرد؟ آیا شما اعتقاد دارید ظاهر دندان های بالای شما در مقایسه با مقدار بافت لثه نمایان شده در هنگام خندیدن، کوتاه است؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوال ها «مثبت» است، به احتمال زیاد شما با شرایطی مواجه هستید که در اصطلاح رایج به آن «لبخند لثه ای» یا نمایش بیش از حد لثه هنگام خنده گفته می شود. لبخند لثه ای یا خنده لثه ای می تواند تاثیر منفی بر زیبایی طرح لبخند شما داشته باشد. خبر خوب در این رابطه این است که امکان اصلاح طرح لبخند لثه ای و لب شکری از طریق روش های درمانی مانند جراحی زیبایی لثه یا افزایش طول تاج وجود دارد.

*درکلینیک تبسم مهر کلیه خدمات زیبایی دندان و طرح لبخند با نهایت دقت و ظرافت و با جدیدترین تکنیک ها،مواد و وسایل روز دنیا توسط تیم دندانپزشکان زیبائی این کلینیک شامل دکتر صداقت کمال،دکتر اعتمادی( متخصص پریو)،دکتر تهرانی(متخصص ارتودنسی)و دکتر نشاطی( متخصص پروتز) انجام می گیرد.*در جلسه ای مه برای مشاوره با شما در نظر گرفته میشود شما با کلیه رشهای درمانی آشنا می شوید و پس از توضیحات کامل برای یکسری از طرح های پیشنهادی انتخاب خواهید شد.

*سلامتی دندانهای شما را فدای زیبایی نخواهیم کرد.اولویت همیشه سلامت دندانهای شماست.

*تمام تلاش دندانپزشکان تبسم مهر،ایجاد لبخند زیبا ،طبیعی و درخشان خواهد بود و به لطف خدا تلاشهای ما تابه حال موفق بوده است.

“شکاف لب” و “شکاف کام” جزء ناهنجاری‌های صورت و دهان  محسوب می‌شوند. این عارضه در اوایل دوران بارداری هنگامی‌که جنین در رحم مادر در حال شکل‌گیری است، پدید می‌آید. شکاف کام و لب در اثر شکل‌گیری ناقص دهان و یا لب به وجود می‌آید، بدین معنی که بافت‌های دهان و یا لب به‌خوبی با یکدیگر ادغام نمی‌شوند.  کوچک کردن شکاف لب و یا کام به منظور عادی‌تر شدن شکل لب و بینی نوزاد و نظارت بر روند درآمدن دندان‌های شیری اهداف اصلی درمان ارتوپدی پیش از جراحی شکاف کام در دوران نوزادی به شمار می‌رود.

از روش جراحی لثه با لیزر برای درمان برخی از انواع بیماری‌های لثه استفاده می‌شود. این درمان دارای مزایای متعدد همچون کاهش خون‌ریزی و کوتاه کردن طول دوره درمان می‌باشد. برای این درمان متخصص ترمیم لثه از لیزر با طول موج خاص برای برداشتن بافت ناسالم استفاده می‌کند. به این ترتیب بافت سالم لثه به صورت دست نخورده در محل باقی می‌ماند و به این ترتیب فقط حداقل مقدار بافت از محل برداشته می‌شود. قیمت جراحی لثه ممکن است در افراد متفاوت باشد اما با تقبل هزینه جراحی لثه با لیزر می‌توان به نتیجه خوبی دست یافت و در صورت نیاز می‌توان از جراحی لیزر برای تکمیل درمان خنده لثه ای چند بار استفاده کرد.

علت

دلایل متعدد برای تقبل قیمت اصلاح طرح لبخند لثه ای وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • نمایش بیش از حد بافت لثه در فک بالا یا ديده شدن لثه هنگام خنده می تواند در نتیجه رشد غیر عادی دندان ها ایجاد شود. دندان هایی که با مقدار زیادی از بافت لثه پوشانده شده باشند کوتاه به نظر می رسند که نیاز به جراحی زیبایی لثه برای اصلاح طرح لبخند دارد. این موضوع حتی در شرایطی که طول دندان ها مناسب می باشد نیز ممکن است مشاهده شود. هزینه اصلاح طرح لبخند با توجه به نوع مشکل در بیماران مختلف متفاوت می باشد .
 • عضلات کنترل کننده حرکت لب بالا می توانند بیش از حد فعال باشند و باعث شوند لب بالا بیش از حد معمول حرکت کنند. هنگامی که این مشکل وجود دارد، بخش بیشتری از بافت لثه شما هنگام خندیدن در معرض نمایش قرار می گیرد و لبخند لثه ای بروز می کند.
 • نحوه رشد استخوان فک بالا و توسعه آن می تواند بر ظاهر لبخند لثه ای تاثیر داشته باشد. برای مثال، اگر فرد دچار برآمدگی بیش از حد فک بالا در داخل بافت لثه شود، فرد ممکن است در زمان لبخند زدن با نمایش بیش از حد بافت لثه مواجه شود که نیاز به جراحی لبخند لثه ای یا افزایش طول تاج لثه برای اصلاح لبخند لثه نما می باشد.

خط لبخند یا ناحیه زیبایی یعنی قسمتی از دندان ها که در زمان لبخند زدن نمایان می شود تحت تاثیر عوامل مختلف به شرح زیر است:

 • ظاهر و اندازه لب ها
 • عضلات صورت
 • اندازه و ظاهر دندان ها
 • بافت لثه فرد

خط لبخند بهینه باید به صورتی باشد که هنگام لبخند زدن حداقل مقدار ممکن از بافت لثه نمایان شود. بافت لثه مشاهده شده در خط لثه باید متوازن بوده و حتی با لب بالا هارمونی و تناسب داشته باشد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که لبخند لثه ای دارند یا بخش زیادی از لثه آنها هنگام لبخند زدن نمایان می شود احساس می کنند لبخند غیر جذاب دارند و در نتیجه نسبت به لبخند زدن بی میل می باشند. به هر حال، با توجه به عواملی که بر لبخند لثه ای تاثیر می گذارد، این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تر در ارتباط با وضعیت دندان ها و شاید نیاز به ارتودنسی دندان باشد. برای مثال، اگر لبخند لثه ای شما به خاطر چگونگی رشد دندان ها و توسعه فک ایجاد شده باشد، شما ممکن است با مشکل و ناراحتی در نحوه گاز گرفتن دندان ها مواجه باشید که این موضوع می تواند در بلند مدت بر سلامت دهان تاثیر گذار باشد. در ادامه درمان ها به منظور اصلاح لبخند لثه ای با روش های گوناگون از جمله جراحی زیبایی لثه مطرح شده است.

درمان

اگر شما فکر می کنید که لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما دارید، با دندان پزشک خود برای تایید وجود مشکل و راهکارهای درمانی ممکن از جمله عمل زیبایی لثه صحبت کنید. در این حالت دندان پزشک وضعیت دهان، دندان ها و لثه های شما را برای تعیین مقدار اضافی نمایش لثه و دلایل احتمالی مربوط به آن مانند کوتاه بودن دندان ها را بررسی می کند. این معاینه همچنین می تواند با قالب گیری سنتی یا دیجیتال از دندان ها و لثه ها قبل از تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای همراه باشد. علاوه بر این برای بررسی های بیشتر ممکن است نیاز به تهیه عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک وجود داشته باشد. اگر شما از مشکلات جدی لبخند لثه نما رنج می برید، دندان پزشک می تواند شما را به یک متخصص همچون پریودنتیست، متخصص ارتودنسی یا یک جراح دهان  به منظور بررسی جراحی لثه معرفی کند. در این حالت با توجه به ماهیت مشکل شما، درمان لبخند لثه ای می تواند شامل یک یا چند مورد از اقدامات زیر باشد:

1. جراحی عقب رفتن لثه (پریودنتال): لثه برداری (بالا بردن لثه) یا جراحی بلند کردن عاج (بهبود ظاهر لثه و اندکی تغییر شکل استخوان زیر آن) خدماتی است که برای بالا بردن خط لثه و حذف کردن آن از خط لبخند شما استفاده می شود. انجام این کار در مواردی مناسب است که دندان ها ظاهر کوتاه داشته باشند. در صورتی که سطح دندان دچار مشکل باشد یا سایر مشکلات زیبایی علاوه بر لبخند لثه ای نیز در بیمار مشاهده شود، دندان پزشکان زیبایی از روکش پرسلاین یا ونیر طراحی شده برای شما با توجه به اهداف زیبایی مورد نظر استفاده خواهند کرد. جراحی زیبایی لثه با بالا بردن لثه یک عمل جراحی بسیار ساده است که از طریق ایجاد شکاف یا الکتروکوتر در حالت بی حسی موضعی با استفاده از داروی ضد تشویش یا بدون استفاده از آن انجام می شود. بلند کردن سطح دندان یک عمل جراحی پیچیده تر در مقایسه با بالا بردن لثه است. برای هر دو حالت، لازم است که دندان پزشک اندازه گیری ها، ارزیابی ها و عکس برداری یا مدل سازی سه بعدی را برای شما انجام دهد تا به این ترتیب بتوان قبل از عمل جراحی زیبایی لثه برای رفع لبخند لثه ای نتایج حاصل از عمل را به شما نشان داد.

10

در عکس های بالا مثال هایی از لثه برداری (بالا بردن لثه) با استفاده از ونیر پرسلاین و روکش نشان داده شده است.

11

عکس های بالا عمل جراحی زیبایی لثه برای بلند کردن سطح و تغییر شکل استخوان و بالا بردن لثه که با روکش ونیر پرسلاین و آنله انجام شده است را نشان می دهد. همچنین جراحی لثه تحلیل رفته برای رفع نمایش بیش از حد دندان ها انجام می گیرد . تحلیل لثه شرایطی است که در آن ریشه‌های دندان به خاطر از بین رفتن بافت لثه در معرض محیط خارجی قرار می‌گیرند. این شرایط یک مشکل عادی در بین افراد بزرگ‌سال است، اما افراد در سنین پایین نیز می‌توانند به این مشکل دچار شوند. هنگامی که لثه‌ها تحلیل می‌روند، شکاف‌ها یا حفره‌های عمیق به نام پاکت بین خط لثه و دندان‌ها تشکیل می‌شود. این شکاف‌ها در ادامه به محل تجمع باکتری و ایجاد مشکلات خاص در ارتباط با سلامت دهان و دندان تبدیل خواهند شد. هنگامی که این مشکل به صورت درمان نشده به حال خود رها شود، ممکن است فرد دندان‌های خود را به خاطر آن از دست بدهد. درمان تحلیل لثه  می‌تواند برای فرد دردناک بوده و تاثیر منفی بر ظاهر وی داشته باشد. به هر حال، امروزه امکان جراحی لثه تحلیل رفته با استفاده از جراحی پیوند لثه و دیگر خدمات دندان‌پزشکان متخصص بیماری‌های لثه با کمترین عوارض جراحی لثه وجود دارد. هزینه پیوند لثه بستگی به میزان پیشرفت بیماری شما، نوع جراحی و پزشک معالج دارد. در مورد تحت پوشش بیمه بودن جراحی لثه با موسسه بیمه خود تماس بگیرید.
از آنجا که با اقدام به درمان در مراحل اولیه مشکلات و بیماری های لثه از جمله درمان عفونت دندان می توان از روش های بدون جراحی کمک گرفت، لذا شما با معاینات دندانپزشکی دوره ای می توانید در صورت بروز مشکل در مراحل اولیه نسبت به درمان آن اقدام کنید و از جراحی پیشگیری نمایید.

2. عمل جراحی تغییر موقعیت لب: با جدا کردن عضلاتی که لب را بالا نگه می دارد دیگر امکان بالا رفتن زیاد لب در هنگام لبخند زدن وجود ندارد. نتایج این عمل جراحی غیر قابل برگشت است و برای افرادی مناسب است که لب بالای آنها دارای «حرکت زیاد» است و به همین خاطر هنگام خندیدن لب بیش از حد لازم به سمت بالا حرکت کرده و به این ترتیب بخش زیادی از لثه نمایان می شود. برای مشورت درباره اینکه آیا عمل جراحی تغییر موقعیت لب برای  اصلاح لبخند لثه ای شما مناسب است، لازم است با دندان پزشک صحبت کنید.

3. درمان ارتودنسی: در صورت نیاز به درمان ارتودنسی از براکت ها برای وارد کردن فشار به دندان ها و حرکت دادن آنها به سمت موقعیت جدیدی که تناسب بهتری با ظاهر لثه ها داشته باشد، استفاده می شود. در صورت نیاز این روش غیر تهاجمی می تواند برای اصلاح طرح لبخند لثه ای و ایجاد طرح لبخند زیبا استفاده شود و طول دوره درمان در این حالت از چند ماه تا چند سال ادامه دارد. مزیت دیگر روش درمانی ارتودنسی در این است که در صورت استفاده آن می توان مشکلات ازدحام و عدم قرارگیری مناسب دندان ها و مشکلات گاز گرفتن دندان ها را نیز بطور همزمان حتی در زمان ارتودنسی اصلاح کرد ضمن اینکه هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای معمولا بالا نمی باشد. اما نکته قابل توجه این است که انجام ارتودنسی در بارداری باید با مشورت پزشک صورت پذیرد.

4. جراحی فک: این روش درمانی توسط یک جراح دهان و آرواره با همکاری یک متخصص ارتودنسی انجام می شود. جراحی زیبایی لثه می تواند برای حرکت دادن فک بالا (ماکسیلا) به سمت بالا و کاهش مقدار دندان و لثه نمایان شده در زمان طرح لبخند زیبا استفاده شود. جراحی زیبایی (پلاستیک) فک یک روش درمانی تهاجمی است اما برای بیمارانی مناسب است که دارای مشکلات مربوط به هماهنگی فک با سایر اعضای صورت و موقعیت عمودی بیش از حد ماکسیلا هستند.

لبخند لثه ای عارضه ای است که ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد، به منظور اصلاح طرح لبخند دندان می تواند از روش جراحی زیبایی لثه یا جراحی افزایش طول تاج استفاده کرد. برای جراحی اصلاح لبخند لثه ای که بتواند نتایج مناسب را برای شما داشته باشد لازم است که یک جراح لثه متخصص را برای اصلاح لبخند لثه ای انتخاب کنید.

هزینه اصلاح لبخند لثه ای با توجه به وضعیت بیمار و روش انتخابی متفاوت می باشد .

فرنکتومی لب یا جراحی بند لب ، عمل رایجی است که برای بهتر قرار گرفتن دندان مصنوعی یا بر روی بیمارانی انجام می‌شود که بافت‌ به میانه لب بالای‌شان متصل است. این عمل از تحلیل رفتن لثه جلوگیری می‌کند و فاصله بین دندان‌های جلویی فک بالا، ثنایای میانی، را از بین می‌برد.

هزینه

هزینه‌ جراحی لثه برای اصلاح لبخند لثه ای به عامل‌های مختلفی بستگی دارد:

 • نوع درمان مورد نیاز
 • فناوری استفاده‌شده در طول درمان
 • محل دندانپزشکی
 • نوع بیمه دندانپزشکی بیمار