دندانپزشکی کودکان و ویژگی های بهترین کلینیک دندانپزشک اطفال

dandan

دندانپزشک متخصص کودکان نیز مانند سایر متخصصین رشته دندانپزشکی باید علاوه بر تحصیلات لازم برای کسب مدرک دندانپزشکی عمومی، دوره‌های تخصصی بیشتری را نیز بگذراند. دندانپزشکان کودکان ابتدا به مدت چهار سال در دانشکده دندانپزشکی تحصیل می‌کنند تا مدرک دکترای عمومی بگیرند. سپس یک دوره آموزش‌های تخصصی دندانپزشکی با تأکید بر دندانپزشکی کودکان را طی می‌کنند. این دوره دو ساله مطابق با سرفصل‌های ارائه شده توسط انجمن دندانپزشکی ارائه می‌شود و شامل دوره‌های آموزشی و عملی در زمینه‌هایی از قبیل روانشناسی کودک و آسیب‌شناسی دهان و دندان کودکان می‌باشد. در واقع دندانپزشکان متخصص کودکان به نحوی آموزش می‌بینند که بتوانند درمان‌ها و عمل‌های مختلف دندانپزشکی از قبیل بیهوشی، بی‌حسی و ارتودنسی را به صورت تخصصی بر روی کودکان پیاده کنند تا کودکان بتوانند به راحتی با فضای مطب یا کلینیک دندانپزشکی اطفال ارتباط برقرار کنند.

در کلینیک تبسم مهر اولویت درمان دقیق و کامل در فضای آرام و شاد برای کودکان ماست. درمان بیماری‌های دهانی و دندانی بسیار مهم است. تیم مجرب و توانمند کلینیک دندانپزشکی تبسم مهر با اعتماد کامل کلیه درمان‌های  دندانپزشکی کودکان را با بهترین کیفیت به انجام می‌رساند. اولویت در کلینیک ما ارتباطی است که با کودکان دلبندمان برقرار می‌کنیم تا تجربه دندانپزشکی برایشان خوشایند و لذت‌بخش باشد.

به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دندانپزشک کودکان و خدمات درمانی، پیشگیری و آموزشی کلینیک ما برای کودک دلبند شما می‌توانید با شماره‌ 02188620199 تماس حاصل نمایید.

منظور از دندانپزشک کودکان چیست؟


دندانپزشک کودکان در واقع یک متخصص دندانپزشکی است که در زمینه درمان با ملایمت و مهربانانه مشکلات دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا بلوغ تخصص دارد. متخصص دندانپزشکی کودکان، نیازها و شرایط منحصر به فرد دندان‌های شیری حساس و آسیب‌پذیر کودکان را خیلی خوب می‌شناسد و می‌داند که چگونه می‌توان سلامت دهان و دندان کودکان را به موازات رشد و نمو آنان به بهترین شکل حفظ نمود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و ضروریات دندانپزشکی کودکان، تسلط بر بحث روانشناسی کودک است. دندانپزشکان کودکان آموزش‌های تخصصی لازم را دیده‌اند تا بتوانند فضایی دوستانه، مفرح و صمیمی را برای کودکان خلق کنند تا مشکلات دندانی کودکان را برطرف نمایند، و به همین علت هم هیچ گاه از عبارات تهدید آمیز مانند "ساکت"، "سوزن" و "جیز" برای کودکان استفاده نمی‌کنند. ما صمیمانه از والدین کودکان نیز خواهش می‌کنیم که از به کار بردن این عبارات و واژه‌هایی که می‌تواند حس ترس را به کودک القاء کند، خودداری نمایند. چرا که وحشت (فوبیا) از دندانپزشکی که از زمان کودکی در فرد شکل می‌گیرد غالباً تا سنین بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند. بنابراین همیشه باید برای کودکان تجربه‌ای خوشایند و مثبت از دندانپزشکی فراهم نمود تا هر چه زودتر با فضای مطب و کلینیک دندانپزشکی کودکان مأنوس شوند و در آنجا احساس راحتی داشته باشند.

چه تفاوتی بین دندانپزشک کودکان و سایر دندانپزشکان وجود دارد؟


دندانپزشکان کودکان همان‌طور که نام آن‌ها نشان می‌دهد، متخصص کودکان در رشته دندانپزشکی هستند. یک دندانپزشک کودکان، بعد از اتمام تحصیلات عمومی خود در دانشکده دندانپزشکی، به مدت دو سال آموزش‌های تخصصی کودکان را طی می‌کند و زمینه فعالیت او فقط به درمان کودکان محدود می‌شود. در واقع دندانپزشکان کودکان، درمان‌های عمومی و تخصصی دهان و دندان نوزاد و کودکان را از سن نوزادی تا بلوغ ارائه می‌کنند و به طور خاص به نیازها و شرایط ویژه کودکان می‌پردازند. دندانپزشکی کودکان یکی از تخصص‌های رسمی در رشته دندانپزشکی است که بر سلامت دهان و دندان کودکان و نیازهای منحصر به فرد آنان تمرکز دارد. همیشه باید در انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی و دندانپزشک کودکان دقت ویژه ای داشت تا برای کودکان تجربه‌ای خوشایند و مثبتی از دندانپزشکی ایجاد شود.

درمان‌های دندانپزشکی کودکان


dandan1

روکش‌های استیل ضد زنگ

dandan2

روکش‌های استیل ضد زنگ به منظور بازسازی دندان‌هایی که پوسیدگی شدید دارند و نیز برای نگه داشتن پُرکردگی‌های سفید رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر پوسیدگی‌ دندان‌های قسمت عقب دهان درمان نشود، ممکن است آسیب‌های شدیدی به مینا، عاج و حتی عصب (مغز) این دندان‌ها وارد شود. در چنین مواردی دندان‌های آسیب‌دیده را نمی‌توان با مواد همرنگ دندان پُر کرد، بلکه باید حتماً از روکش‌هایی از جنس استیل ضد زنگ برای بازسازی و ترمیم آن‌ها استفاده کرد. این روکش‌های نقره‌ای رنگ که مطابق با شکل دندان کودک ساخته می‌شود، بر روی دندان‌های شیری کودک چسبانده می‌شود تا از آسیب‌دیدگی بیشتر این دندان‌ها جلوگیری کند تا زمان طبیعی افتادن آنها فرا برسد.

پر کردن با مواد همرنگ دندان

dandan3

از روش پر کردن با مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان‌های جلو یا عقب دهان و یا هر قسمتی که از نظر زیبایی ظاهری اهمیت داشته باشد، استفاده می‌شود. کامپوزیت‌های دندانی نیز برای ترمیم دندان‌های شکسته یا قسمت‌های پوسیده دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ مواد کامپوزیتی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که حداکثر نزدیکی را با رنگ طبیعی دندان‌ها داشته باشد.

تمیز کردن دندان‌ها

dandan44

متخصص دندانپزشکی کودکان در یک جلسه ویزیت دندانپزشکی ابتدا شرح حال و سابقه پزشکی کودکتان را همراه با شما بررسی می‌کند. این کار برای اطمینان از آن است که پزشک اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامت عمومی کودک شما را دارد و بنابراین شامل مرور عواملی که باعث نگرانی از وضعیت دهان و دندان کودک شما شده است، خواهد بود. سپس دهان و دندان کودک شما به طور کامل مورد معاینه قرار می‌گیرد و پس از آن، دندان‌ها کاملاً تمیز می‌شوند تا پلاک و جرم (رسوبات سخت روی دندان‌ها) که می‌توانند باعث پوسیدگی دندان و ایجاد بیماری‌های لثه شوند، به طور کامل تمیز گردد. بعد از تمیز کردن دندان‌ها بر روی آن‌ها فلوراید مالیده می‌شود تا مینای دندان را تقویت و از پوسیدگی نواحی ضعیف‌شده آن جلوگیری کند.

فلوراید تراپی

dandan5

پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می‌افتد که قسمتی از ترکیبات معدنی موجود در مینای دندان ضعیف شود یا از بین برود. فلوراید باعث تقویت این لکه‌های پوسیدگی و تأمین مجدد مواد معدنی در آنها می‌شود و به این ترتیب از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها جلوگیری می‌کند. به این منظور دندانپزشکی کودکان هر 6 ماه تا یک سال یک بار با استفاده از فلوراید تراپی دندان‌های کودکمان را در برابر پوسیدگی‌ها مقاوم‌تر خواهد کرد.

خرابی دندان‌ها

dandan6

خرابی دندان (پوسیدگی) یک بیماری پیش‌رونده است که اغلب از سنین کودکی آغاز می‌شود. باکتری‌هایی که به طور طبیعی در محیط دهان زندگی می‌کنند، با قندهای حاصل از ذرات غذا و نوشیدنی‌ها واکنش می‌دهند و یک ماده اسیدی تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان‌های کودک شما را از بین می‌برد و می‌تواند حتی به بافت‌های حساس لثه نیز آسیب برساند. در مورد خرابی دندان‌ها نیز درمان زودهنگام، یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. دندانپزشک کودک شما می‌تواند به محض آنکه نشانه‌ای از خرابی دندان مشاهده شد، آن را با استفاده از مواد همرنگ دندان پُر کند. اگر پوسیدگی دندان خیلی عمیق باشد، ممکن است نیاز به عصب‌کشی و روکش کردن با روکش‌های استیل ضد زنگ و یا حتی کشیدن داشته باشد.

درمان ارتودنسی پیشگیری

dandan7

برای بررسی وضعیت رشد دهان و دندان کودک شما هیچ گاه زود نیست. متخصص دندانپزشک کودکان می‌تواند هر گونه مشکل یا ناهنجاری از قبیل شلوغی، بی‌نظمی یا کجی دندان‌ها و یا مشکلات فک را خیلی زود تشخیص بدهد و درمان‌ها و مداخلات لازم را برای هدایت دندان‌ها در همان زمان در آمدن و رشد اولیه آن‌ها انجام دهد. ارتودنسی پیشگیری می‌تواند از بروز مشکلات شدیدتر و نیاز به استفاده از درمان‌های پیچیده‌تر در آینده جلوگیری کند.

کشیدن دندان

dandan8

کشیدن دندان فقط به عنوان آخرین گزینه در مواردی که شدت آسیب‌دیدگی دندان خیلی زیاد باشد، استفاده می‌شود. اگر یکی از دندان‌های آسیاب شیری کودک کشیده شود، در جای خالی آن یک نگهدارنده قرار داده می‌شود.

عصب‌کشی     

dandan9

عصب‌کشی دندان روشی برای درمان عفونت اعصاب و رگ‌های خونی در مغز دندان است. این عمل معمولاً به دو دلیل برای کودکان لازم می‌شود: یکی به خاطر پوسیدگی شدید دندان (خرابی دندان) و دیگری به خاطر مصدومیت یا شکستگی دندان‌ها.

سیلانت تراپی

dandan10

سیلانت‌ها پوشش‌های پلاستیکی نازک و سفید رنگی هستند که بر روی سطح جونده دندان‌های عقب دهان گذاشته می‌شوند و کارآیی بالایی در پیشگیری از پوسیدگی دندان دارند. پلاک‌ها و باکتری‌های موجود در دهان اغلب می‌توانند در داخل شکاف‌ها و شیارهایی که به طور طبیعی بر روی سطح جونده دندان‌ها وجود دارد، تجمع کنند. این شیارهای کوچک در واقع آسیب‌پذیرترین قسمت دندان‌های کودکان و نوجوانان در برابر پوسیدگی‌ هستند و حتی فلوراید تراپی نیز فایده چندانی برای تقویت آن‌ها ندارد. اما سیلانت‌ها و فلوراید با همدیگر می‌توانند کارآیی بالایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان داشته باشند. سیلانت‌ها در صورتی که به طور صحیح از آن‌ها نگهداری و مراقبت شود، می‌توانند به مدت 5 تا 10 سال دوام داشته باشند.

نگهدارنده‌ها

dandan11

از نگهدارنده‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که یک دندان شیری به طور دائمی از بین برود یا کشیده شود. این نگهدارنده‌ها به منظور حفظ فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی در آینده استفاده می‌شوند. چرا که اگر این فضا نگه داشته نشود، دندان‌های مجاور آن به سمت این فضای خالی منحرف شده و در آینده از رشد دندان دائمی در جایگاه درست خود جلوگیری می‌کند. هنگامی که دندان دائمی کودک در جای دندان کشیده شده در می‌آید و شروع به رشد می‌کند، نگهدارنده نیز از دهان کودک شما برداشته می‌شود.

برای انجام درمان های دندانپزشکی که در بالا اورده شده میتوانید به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان مراجعه نمایید.