روکش تمام سرامیکی دندان

1

تاج دندان، روکشی به شکل دندان است که روی دندان قرار داده می‌شود تا شکل، بزرگی و قدرت دندان را ترمیم کند و ظاهر طرح لبخند را بهبود ببخشد.

تا چندی پیش راهکارهای ترمیمی زیادی وجود نداشت. اگرچه پرکردنی‌ها و تاج‌های نقره در زمینه سلامتی دندان اعجاز می‌کردند، اما از نظر زیبایی و اصلاح طرح لبخند کوچک‌ترین امتیاز مثبتی نداشتند. هرچند ابداع ترمیم‌های همرنگ دندان در سده بیستم را باید بهبودی چشمگیری در تقبل قیمت اصلاح لبخند لثه ای  به شمار آورد، با این همه آن‌ها به‌اندازه معادل‌های فلزی خود قابل اطمینان نبودند. ترمیم‌های همرنگ دندان طی سال‌های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و پروسرا نیز روکش سرامیکی دندان را کامل کرده است تا بیماران از ترمیمی بادوام، محکم و با ظاهری طبیعی برخوردار گردند.

2

نوعی روکش زیبایی وجود دارد که فقط از سرامیک ساخته می‌شود و هیچ ماده دیگری در آن به کار نمی‌رود، در مقابل روکش‌های دیگری مانند چینی مخلوط با انواع فلز و تاج‌های طلا نیز تهیه می‌شود.

ویژگی شاخص این تاج‌ها ساخته شدن از ماده‌ای نیمه شفاف با ظاهری جذاب است که به‌خوبی با بقیه دندان‌ها همخوانی دارد. این تاج باکیفیت، سالیان سال در دهان باقی می‌ماند و در موارد ناهنجاری های دندانی میتوانند به جای وسایل ارتودنسی در مرتب سازی دندان ها نقش داشته باشند .

در واقع براکت‌های فلزی و سرامیکی هر دو به یک طریق شکل داده می‌شوند. در حالی که براکت سرامیکی ظریف‌تر بوده و بر روی دندان‌ها نامحسوس هستند. بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان می‌باشند و در هنگام خندیدن بیمار قابل تشخیص نخواهند بود، بنابراین دیگر نیازی به نگرانی از وجود بریس های کاملاً پیدا و سیاهرنگ فلزی ندارید.

روکش‌های سرامیکی فلزی نیز به کار برده می‌شود.

دو نوع روکش سرامیکی وجود دارد:

 • روکش زیرکونیا
 • ای ـ ماکس

دلیل نیاز به روکش دندان


استفاده از روکش دندان در موقعیت‌های زیر ضرورت می‌یابد:

 1. محافظت کردن از دندان ضعیف شده به علت‌هایی مانند پوسیدگی در برابر شکستن یا کنار هم نگه داشتن بخش‌های دندان ترک‌خورده
 2. ترمیم دندان شکسته یا دندانی با فرسودگی شدید
 3. پوشاندن و محافظت از دندانی که میزان پرکردگی آن زیاد است و بخش اعظم دندان از بین رفته است.
 4. نگه داشتن پل (بریج دندان ) دندان
 5. پوشاندن دندان‌های بدشکل یا بسیار بدرنگ
 6. پوشاندن ایمپلنت دندان
 7. اهداف زیبایی دندان

اما در مورد کودکان دندان شیری بنا به یکی از دلایل زیر روکش می‌شود:

 • نگه داشتن دندانی که آن‌قدر به دلیل پوسیدگی آسیب‌دیده است که نمی‌تواند پرکردگی را نگه دارد.
 • محافظت از دندان‌هایی که احتمال پوسیدگی‌شان بسیار بالا است، به‌ویژه در مورد کودکانی که بهداشت روزانه دهان و دندان را به‌خوبی رعایت نمی‌کنند.
 • کاهش تعداد دفعات بیهوشی عمومی کودکانی که به دلیل سن، رفتار یا سابقه پزشکی‌شان همکاری مناسبی با دندانپزشک ندارند.

دندان‌پزشک اطفال در چنین شرایطی احتمالاً از تاج استیل ضدزنگ استفاده می‌کند.

3

مزایای روکش‌های تمام سرامیکی


این روکش‌ها برای افرادی ایده‌آل هستند که فضای درون دهانشان برای روکش حداقل است یا این‌که روکشی با ظاهر طبیعی را ترجیح می‌دهند.

روکش‌های تمام سرامیکی به دلیل ساخته شدن از ماده باریک‌تر، سبک‌تر هستند. به‌علاوه ماده استفاده شده "زیست سازگار" و بنابراین سازگار با بافت طبیعی لثه است و رشد لثه را در امتداد روکش امکان‌پذیر می‌سازد.

این نوع روکش هیچ‌گونه واکنش آلرژیک یا حساسیت به غذاهای گرم یا سرد را به دنبال ندارد.

لومینیرز پوسته ای بسیار نازک ساخته شده از پرسلن است که به دندان چسبانده می شود. از آنجا که لومینیرز بسیار نازک است، این امکان را فراهم می آورد که میزان تراش دندان برای اصلاح طرح لبخند کاهش پیدا کند. معمولا درد و ناراحتی این شیوه درمانی برای بیمار صفر و یا بسیار کم می باشد. استفاده از این روش درمانی معمولاً به ۲ تا ۳ جلسه ویزیت نزد دندانپزشک نیاز دارد.

ونیر‌های پرسلن یا سرامیکی نوعی از ونیر دندان هستند که در آن از تکه‌های پرسلن (سرامیک) بسیار نازک برای بازسازی شکل طبیعی دندان استفاده شده است. این ونیر‌ها با وجودی که نازک هستند، استحکام و قدرت زیادی دارند که با مینای واقعی دندان قابل قیاس است. لامینت دندان معمولا برای افرادی که می‌خواهند تغییرات جزئی در ظاهر دندان خود ایجاد کنند و یا اندازه، شکل یا رنگ دندان خود را کمی تغییر دهند و به سفید کردن دندان اهمیت می دهند ، گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند.

معایب روکش‌های تمام سرامیکی


شرط انصاف این است که همان‌طور که به مزایای روکش‌های تمام سرامیکی اشاره کردیم، معایب آن را نیز نادیده نگیریم.

به نظر می‌رسد که رابطه معکوسی بین زیبایی و استحکام وجود دارد: روکش تمام سرامیکی علی‌رغم مادام‌العمر و خوش‌ظاهر بودن بدون عیب نیست. این نوع روکش در مقایسه با گونه‌های دیگر دوام کمتری دارد، به این معنا که در برابر شکستن یا ترک خوردن آسیب‌پذیرتر است.

از این گذشته ظرافت به کار برده شده در این روکش‌ها، جا انداختن و متناسب ساختن آن با فضای موجود را دشوارتر می‌سازد و تنها متخصصین باتجربه می‌توانند این کار را انجام دهند. بدیهی است که چنین شرایطی هزینه روکش دندان را افزایش می‌دهد.

4

تهیه روکش تمام سرامیکی مناسب


دندان‌پزشک در نخستین جلسه‌ی تهیه روکش برای بررسی وضعیت ریشه‌های دندان پذیرای روکش و استخوان دندان در اطراف آن، دستور گرفتن چند عکس رادیولوژی می‌دهد. چنانچه پوسیدگی دندان شدید و گسترده باشد یا احتمال عفونت یا آسیب‌دیدگی مغز دندان وجود داشته باشد، عصب‌کشی باید انجام شود.

این عمل برای تمام روکش‌ها انجام می‌شود. دندان‌پزشک، دندان و بافت لثه پیرامون دندان را پیش از تهیه روکش بی‌حس می‌کند، سپس دندان مورد نظر، در امتداد سطح جویدن رو به پایین و رو به اطراف فایل تراشیده می‌شود تا فضای کافی برای روکش ایجاد شود. میزان تراشیدن دندان به نوع روکش بستگی دارد، برای مثال روکش تمام فلزی باریک‌تر است و هنگام به کار بردن آن، در مقایسه با روکش‌های تمام چینی یا مخلوط فلز و چینی، بخش کمتری از ساختار دندان تراشیده می‌شود. از سوی دیگر اگر بخش بزرگی از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی از دست برود، دندان‌پزشک با استفاده از مواد پرکننده، دندان را محکم می‌کند تا بتواند روکش را نگه دارد.

سپس قالب‌گیری انجام می‌شود و قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود تا روکش جدید از روی آن ساخته شود. چون ساخت روکش 2 تا 3 هفته زمان می‌برد، در این مدت روکش موقت روی دندان قرار داده می‌شود.

پس از آماده شدن روکش از بیمار خواسته می‌شود تا برای امتحان کردن آن به مطب مراجعه کند. دندان‌پزشک در این مرحله به کمک اسید نیتریک، روکش را موقتاً روی دندان می‌چسباند تا امکان بررسی وضعیت و ظاهر آن فراهم شود. چنانچه هم بیمار و هم دندان‌پزشک راضی باشند، روکش با سیمان مخصوص دندانپزشکی ثابت می‌شود.

اگر به‌خوبی از روکش‌های تمام سرامیکی مراقبت کنید، فشار بیش‌ازاندازه به آن‌ها وارد نکنید، از خوردن مواد غذایی سفت خودداری کنید و دندان‌قروچه نکنید، این روکش‌ها سال‌ها دوام خواهند داشت.

میانگین عمر روکش دندان ها معمولا تا ۷ سال است؛ اگر شرایط بهداشت دهان خوب باشد و روکش دندان خوب کار شده باشد ممکن است عمر ایمپلنت دندان نیز تا بیش از ده سال هم کارایی مثبت داشته باشد.