زیبایی خنده و اصلاح طرح لبخند

طراحی لبخند فرآیندی است که از طریق آن ظاهر لبخند از طریق روش های دندانپزشکی زیبایی همچون سفید کردن دندان، روکش ونیر، پر کردن، لامینت، روکش،جراحی لثه ، مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی و یا پل اصلاح شده و بهبود پیدا می کند. طرح لبخند می تواند ظاهر خراشیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان ها را توسط متخصص ارتودنسی ترمیم کند، وضعیت گاز گرفتن دندان ها را اصلاح نماید و عضلات کنترل کننده حرکت های فک را به حالت طبیعی باز گرداند. هدف اصلاح طرح لبخند دندان شما با در نظر گرفتن ویژگی های صورت، نوع پوست، رنگ مو، دندان ها، بافت لثه و لب ها به صورتی است که بتوان به یک لبخند ایده آل دست پیدا کرد. طرح لبخند دندان با توجه به خواسته های منحصر به فرد بیمار انجام می شود و دندان پزشک درباره طراحی لبخند مورد نظر و نیز آنچه درباره وضعیت فعلی لبخند از نظر شما خوشایند نیست، با شما در مورد ارتودنسی دندان ، جرم گیری دندان  و دیگر روش های زیبایی لبخند صحبت خواهد کرد. پوسیدگی دندان، لک شدن، تغییر رنگ و جابجایی محدود دندان ها همگی دلایل خاص داشته و ناراحت کننده هستند، ولی با این وجود معمولاً امکان درمان آنها در چند جلسه ملاقات با ارتودنتیست وجود دارد.

فرایند رشد و درآمدن دندان‌ها از لثه می‌تواند به طور طبیعی به اشکال مختلفی صورت گیرد و با برخی تغییرات طبیعی همراه باشد که منجر به کوتاه‌تر شدن طول دندان‌ها نسبت به حالت معمول و لثه‌ای شدن طرح لبخند می‌شود ، و نیاز به اصلاح لبخند لثه ای می باشد .

*درکلینیک تبسم مهر کلیه خدمات زیبایی دندان و طرح لبخند با نهایت دقت و ظرافت و با جدیدترین تکنیک ها،مواد و وسایل روز دنیا توسط تیم دندانپزشکان زیبائی این کلینیک شامل دکتر صداقت کمال،دکتر اعتمادی( متخصص پریو)،دکتر تهرانی(متخصص ارتودنسی)و دکتر نشاطی( متخصص پروتز) انجام می گیرد.*در جلسه ای که برای مشاوره با شما در نظر گرفته میشود شما با کلیه روشهای درمانی آشنا می شوید و پس از توضیحات کامل یکی از روشهای درمانی برای شما انتخاب خواهد شد.

*سلامتی دندانهای شما را فدای زیبایی نخواهیم کرد.اولویت همیشه سلامت دندانهای شماست.

*تمام تلاش دندانپزشکان تبسم مهر،ایجاد لبخند زیبا ،طبیعی و درخشان خواهد بود و به لطف خدا تلاشهای ما تابه حال موفق بوده است.

طرح لبخند چیست؟

19

در واقع اصلاح طرح لبخند لثه ای یک فرآیند دندانپزشک زیبایی جامع است که برای حصول لبخند زیبا استفاده می شود و در این فرآیند خواسته های مورد نظر شما در طرح  ایجاد شده مورد توجه قرار می گیرد.

برای بسیاری از بیماران، عارضه‌ی لبخند لثه ای بدلیل بافت اضافه‌ی لثه ایجاد می‌شود. این بافت اضافی برروی دندان‌ها رشد می‌کند و آن‌ها را می‌پوشاند. این عارضه بی‌ضرر است لیکن می‌تواند به یک معضل برای زیبایی تبدیل شود.

ساییدگی بیش از حد دندان‌ها نیز می‌تواند دلیلی برای ایجاد لبخند لثه‌ای باشد. بیماران مبتلا به این نوع لبخند لثه‌ای نیز، نامزدهای مناسبی برای انجام درمان لبخند لثه ای هستند. دو مورد از کارهایی که برای اصلاح و طراحی لبخند انجام می شود تصحیح لبخند لثه ای و افزایش طول تاج دندان و همچنین درمان تغییر رنگ لثه به منظور داشتن لثه هایی زیبا و صورتی رنگ است. جراحی لبخند لثه ای با لیزر برای تصحیح لبخند لثه ای و طرح لبخند برای دندان های قدامی انجام می شود.

معمولاً سوالی که در رابطه با درمان لبخند لثه ای مطرح می شود این است که «چه ویژگی ها و مسائلی را درباره لبخند خود دوست ندارید؟» صحبت کردن درباره این ویژگی ها با دندانپزشک زیبایی می تواند یک ایده روشن درباره آنچه به دنبال بهبود آن از طریق طراحی طرح لبخند خود هستید و درمان طرح لبخند لثه ای ، را در اختیار شما قرار دهد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

رنگ دندان: اگر شما به خاطر تغییر رنگ دندان های خود در نتیجه افزایش سن، نوع رژیم غذایی یا نوشیدنی های مصرفی، یا عوامل متعدد دیگری که باعث زرد شدن رنگ دندان ها می شوند ناراحت هستید، اصلاح طرح لبخند می تواند ظاهر دندان های شما را به صورت دلخواه ترمیم کند. سفید کردن دندان با لیزر می تواند رنگ دندان های لک شده را اصلاح کند و اگر برای رفع مشکل نیاز به درمان های پیشرفته تر دندان پزشکی وجود داشته باشد، امکان استفاده از روکش ونیر پرسلاین، روکش کردن دندان، یا ایمپلنت دندان (کاشت دندان) نیز وجود دارد.

تراز کردن دندان ها: اگر دندان های شما با یکدیگر تراز نیستند می توان دندان ها را به نحو صحیح از طریق درمان های ارتودنسی همچون ارتودنسی نامرئی اقدام به ردیف کردن دندان ها نمود و وضعیت قرارگیری آنها را در دهان اصلاح نمود. برای این کار همچنین ممکن است نیاز به روکش ونیر نیز وجود داشته باشد تا به طرح لبخند مناسب و لبخندی زیبا دست پیدا کنید.

فضای خالی بین دندان ها: برای اصلاح دندان هایی که فضای خالی بین آنها وجود دارد می توان از مجموعه متنوعی از راهکارها و روش های دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد.

دندان های از بین رفته: دندان های از بین رفته مشکلی هستند که می توانند ظاهر لبخند شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. در این حالت امکان استفاده از کاشت دندان به روش ایمپلنت دندان یا پل توسط متخصص ایمپلنت برای رفع مشکل و اصلاح طرح لبخند دندان وجود دارد. گاهی ارتودنسی لازمه کاشت ایمپلنت است؛ کاشت دندان پس از ارتودنسی در مواردی رخ میدهند که پس از مرتب سازی دندان ها ، فضای دندان های از دست رفته ، خالی میماند. بریس یا پلاک و دیگر وسایل ارتودنسی بسته به نیازهای بیمار قبل یا ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاشت دندان طبیعی پست های فلزی یا فرم هایی است که با استفاده از عمل جراحی در استخوان فک و در زیر لثه قرار می گیرد. هنگام کاشت دندان ایمپلنت، از آنها می توان برای جایگذاری دندان ها در دهان استفاده کرد. سفید کردن یا بلیچینگ دندان درمانی است که در آن بد رنگی‌ها، رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی برخی بد رنگی‌های ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و طرح لبخند زیبا را به شما هدیه می‌کند

دندان های خراشیده، ترک خورده، یا غیر جفت: ظاهر دندان هایی که دارای خراشیدگی یا ترک بوده و غیر جفت هستند از طریق باندینگ زیبایی با روکش ونیر یا لامینت قابل بهبود است.

صورت بد شکل: با استفاده از تکنولوژی های مدرن، امکان بهبود یا جوان سازی صورت های بد شکل یا پیر وجود دارد. در این حالت از روش های خاص دندان پزشکی زیبایی می توان برای پر کردن لب ها، گونه ها و اصلاح طرح لبخند دندان استفاده کرد.

بلندی دندان: تاثیرات ناشی از افزایش سن و فرسایش روزانه می تواند باعث از بین رفتن ظاهر جوان و شاداب دندان شود. درمان طرح لبخند برای دندان های کوتاه می تواند شامل تغییر شکل و بلند کردن دو دندان نیش جلوی دهان با استفاده از کامپوزیت دندان یا روکش ونیر پرسلاین باشد. زیبایی دندان با کامپوزیت یکی از تکنیک‌های دندانپزشکی زیبایی است که می‌تواند عیوب زیبایی دندان‌های شما را برطرف کرده و زیبایی لبخندتان را بهبود ببخشد.

تقارن و تناسب دندان: یک لبخند متوازن می تواند در نتیجه تناسب و تقارن دندان ها و حفظ مناسب بهداشت دهان ایجاد شود. دندانپزشک زیبایی در صورت مشاهده مشکل احتمالی در این رابطه درباره طرح درمان مناسب برای بهبود وضعیت ظاهری دندان ها و ایجاد یک طرح لبخند زیبا و متوازن با شما صحبت خواهد کرد.

در هنگام خندیدن یا لبخند زدن در بسیاری از مردم قسمتی از لثه بالایی پیدا می‌شود. در برخی افراد هم مقدار قابل رویت لثه در هنگام خندیدن بیش از حد معمول می‌شود که به آن خنده لثه‌ای گفته می‌شود. این مشکل به‌طور سنتی به کمک عمل جراحی زیبایی لثه درمان می‌شود که باعث تردید بسیار از مردم برای درمان این عارضه می‌شود. امروزه به کمک بوتاکس می‌توان این مشکل را بدون جراحی و با روشی غیرتهاجمی درمان نمود.

روش

هر دهان دارای ویژگی های منحصر به فرد برای خود است و درک این ویژگی ها می تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به هر بیمار کمک کند. معمولاً، فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان می تواند ترکیبی از روش های زیر باشد:

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مطمئن و بی خطر است که برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده، یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از باندینگ دندان همچنین می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان ها استفاده کرد. این روش درمانی در کمتر از یک ساعت کامل می شود. پس از انتخاب رزین دندانپزشکی با رنگی که بیشترین نزدیکی را با رنگ طبیعی دندان بیمار داشته باشد، مواد مورد نظر بر روی دندان استفاده شده و به شکل دندان دلخواه در می آید. در ادامه از پرتو فرابنفش برای چسبیدن مواد به دندان استفاده می شود. هنگامی که رزین در جای خود سفت شد، باز هم مقداری ظاهر آن اصلاح شده و برای زیبا به نظر رسیدن صیقل داده می شود.

سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول دندان پزشکی زیبایی است که برای بیمارانی که به دنبال داشتن لبخند براق با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب می باشد. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندان پزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند بیمار به همراه داشته باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه سفید کردن دندان می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

ونیر پرسلاین

ونیر پرسلاین که تحت عنوان «ارتودنسی فوری» نیز شناخته می شود قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را در یک لحظه دارد. این نوع روکش بر روی دندان های شما قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، روکش ونیر پرسلاین می تواند به شما یک لبخند جدید زیبا و خیره کننده هدیه دهد.

پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از پر کردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش های قدیمی است که در آنها از فلز برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. امروزه می توان پر کردگی های فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند شما را زیباتر کرد.

براکت های نامرئی

استفاده از براکت ها و بریس نامرئی یک روش آسان و بسیار موثر برای بیمارانی است که به دنبال اصلاح وضعیت قرار گیری دندان های خود هستند و نمی خواهند دیگران از تحت درمان بودن آنها مطلع شوند. در این حالت قالب هایی از نحوه گاز گرفتن بیمار تهیه می شود و با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و امکانات دندان پزشکی یک مجموعه نگهدارنده شفاف برای شما ساخته می شود. این نگهدارنده ها به صورت متوالی در دهان قرار می گیرند و مدت زمان تقریبی استفاده هر کدام از آنها بین هفت تا چهارده روز است. در انتهای دوره درمان دندان ها بطور کامل تراز می شوند و می توانید به طرح لبخند زیبا برسید. سینی های استفاده شده در روش تراز کردن نامرئی به سادگی از دهان خارج می گردند و به همین خاطر هنگام استفاده از آنها بیمار مشکلی با غذا خوردن، مسواک زدن، و نخ دندان کشیدن نخواهد داشت.

براکت های قدیمی

در صورتی که بیمار به دنبال روش های اصلاح طرح لبخند با درمان ارتودنسی ارزان تر باشد می توان از براکت های نوع قدیمی نیز برای وی استفاده کرد. فرآیند درمان با براکت های قدیمی در حدود 2 سال کامل شود و این مدت زمان تقریباً برابر با زمان مورد نیاز برای درمان در هنگام استفاده از براکت های نامرئی است. علاوه بر این، براکت های فلزی مدرن از مواد راحت تر در مقایسه با براکت های قدیمی ساخته می شوند. متخصصان ارتودنسی و کارمندان آنها باید به میزان کافی تجربه و مهارت داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند راحت ترین دوره درمان ممکن را در اختیار شما قرار دهند.

درمان

قبل از برنامه ریزی درمان طرح لبخند و تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای ، لازم است که ابتدا شرایط سلامت دهان بیمار بررسی شود. در عمل هیچ مجموعه قواعد مشخصی برای اصلاح طرح لبخند از قبل وجود ندارد و شرایط درمان با توجه به وضعیت بیمار و خواسته های وی بطور کاملاً سفارشی تعیین می شود. برای انجام این کار دندان پزشک زیبایی وضعیت دندان ها، لثه ها، ساختار نگهدارنده دندان ها و نیز شرایط گاز گرفتن (جفت شدن) دندان ها را بررسی می کند تا مناسب بودن فرد برای اصلاح طرح لبخند دندان را مشخص کند، تا لبخند زیبایی داشته باشید. اگر شما هر گونه مشکلی در ارتباط با سلامت دهان خود از قبل دارید، لازم است که این مشکل را قبل از شروع درمان با دندانپزشک خود در میان گذارید.

20

بسیاری از دندان پزشکان زیبایی از تکنولوژی های پیشرفته برای ارائه یک تصویر کلی به بیمار از انتظارات موجود برای اصلاح طرح لبخند استفاده می کنند. در این رابطه تکنولوژی های شبیه سازی نرم افزاری وجود دارد که می تواند یک ایده و طرح کلی از آنچه پس از تکمیل درمان به نظر خواهد رسید، در اختیار بیمار قرار دهد. علاوه بر نرم افزارهای کامپیوتری، همواره به شما پیشنهاد می شود عکس هایی قبل و بعد از اصلاح طرح لبخند خود تهیه کنید تا به این ترتیب بتوانید تفاوت ایجاد شده در طرح لبخند خود را با توجه به نوع فعالیت های دندان پزشکی زیبایی انجام شده متوجه شوید.

انتخاب دندانپزشک

با وجودی که بسیاری از دندانپزشکان می توانند عملکرد دندان شما را در صورت بروز مشکل ترمیم کنند، با این وجود ترکیب ترمیم های انجام شده با یک لبخند طبیعی که متناسب با ویژگی های مورد نظر شما باشد به یک فعالیت تجربی و هنری اضافی نیاز دارد. بهترین دندانپزشک زیبایی وضعیت کلی صورت را به عنوان بخشی از یک فرآیند هنری برای اصلاح طرح لبخند زیبا با توجه به شرایط و ویژگی های مورد نظر شما در نظر می گیرد و به همین خاطر این درمان نیاز به تخصص و روحیه هنری دندانپزشک در این حوزه دارد. علیرغم این که دندانپزشکی زیبایی یک تخصص شناخته شده نیست، بسیار مهم است که از دندانپزشکان زیبایی متخصص برای انجام روش های درمانی دندانپزشکی زیبایی و اصلاح طرح لبخند استفاده شود تا بتوانید زیبایی خنده داشته باشید. هنگامی که شما دندان پزشک زیبایی خود را انتخاب می کنید، حتماً از وی بخواهید عکس های بیماران قبلی خود قبل و پس از درمان را به شما نشان دهد و با توجه به این عکس ها سعی کنید میزان آموزش و تجربه دندانپزشک در زمینه اصلاح طرح لبخند مورد نظر را ارزیابی کنید.

هزینه و قیمت

بسته به نوع درمان لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر هزینه اصلاح طرح لبخند متفاوت می باشد. با توجه به این که درمان مورد نیاز با توجه به خواسته های هر بیمار به صورت سفارشی انجام می شود، دندان پزشک زیبایی می تواند به شما یک ایده درباره هزینه های درمان پس از ارزیابی دقیق ویژگی های مورد نظر در طرح لبخند ارائه دهد. علاوه بر این وجود هر گونه مشکلات سلامت دهانی که نیاز به درمان قبل از اصلاح طرح لبخند داشته باشد نیز می تواند بر قیمت اصلاح طرح لبخند تاثیر گذارد، هر چند این درمان ها برای اصلاح موفقیت آمیز طرح لبخند لازم و ضروری هستند. موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است بخشی از هزینه لامینت دندان و یا هزینه های مربوط به روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد و به همین خاطر لازم است شما قبل از شروع درمان درباره این موضوع با موسسه بیمه خود صحبت نمایید.

اصلاح طرح لبخند دندان به منظور حصول لبخند زیبا برای بیمار صورت می گیرد، که شامل روش های درمانی مورد نیاز برای سلامت دندان ها می باشد، این روش ها ممکن است شامل جراحی در صورت نیاز برای ترمیم دندان نیز باشد. دندانپزشک ابتدا انتظارات شما را برای طرح لبخند مورد نظرتان بررسی می کند و سپس اقدام به درمان مناسب برای این منظور می کند. حصول نتیجه مناسب تا حد زیادی بستگی به مهارت و تجربه دندانپزشکتان در این زمینه دارد.