علت ایجاد لکه های سفید روی دندان چیست؟

لکه های سفید روی دندان ها می توانند به صورت کم رنگ و آزار دهنده ظاهر شوند. این لکه ها نه تنها می توانند طرح لبخند زیبای شما را از بین ببرند، بلکه تاثیر منفی بر اعتماد به نفس شما هم دارند. معمولاً، لکه های سفید روی دندان بطور واضح قابل مشاهده نیستند. اگر شما به دقت وضعیت دندان خود را بررسی کنید، متوجه می شوید که این لکه ها سفید تر از رنگ دندان شما هستند. لکه سفید و خال سیاه روی دندان معمولاً یک مشکل زیبایی هستند و تاثیر منفی بر سلامت دندان شما ندارند. علاوه بر این، دندانپزشک می تواند همه بخش هایی که دارای لکه های سفید هستند را با استفاده از روش های مختلف اصلاح طرح لبخند مانند جرم گیری دندان و ... به حالت طبیعی برگرداند.

علت

اگر لکه های سفید و یا لکه قهوه‌ای روی دندان دارید، احتمالاً به دنبال این هستید که دلیل ایجاد این مشکل را بفهمید و از این مهمتر می خواهید بدانید که چگونه می توانید از این لکه های سفید خلاص شوید. پاسخ این دو سوال هر کدام به پاسخ سوال دیگر بستگی دارد. شما فقط زمانی می توانید به یک پاسخ روشن در این ارتباط برسید که بر روی صندلی دندان پزشک نشسته و اجازه معاینه دندان های خود را به دندان پزشک بدهید. به هر حال، شما می توانید در این رابطه به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر لکه سفید روی دندان شما از زمان کودکی بوده است، این لکه ها احتمالاً به خاطر مشکلات تشکیل مینای دندان می باشند (هیپوپلازی مینای دندان).
  • در صورتی که لکه های سفید روی دندان در دوران بزرگسالی و در زمانی که دندان ها کاملاً رشد کرده اند، ایجاد شده باشد، علت لکه سفید روی دندان می تواند به خاطر تشکیل پلاک (مواد زائد و باکتری) در نزدیک خط لثه باشد. ایجاد پلاک می تواند باعث تغییر رنگ دندان در محل تشکیل آن و لکه روی دندان شود.
  • همانطور که بسیاری از ما اطلاع داریم پوسیدگی دندان می تواند با لکه های سفید روی دندان که شبیه به گچ هستند شروع شود. این پوسیدگی ها مواد معدنی موجود در مینای دندان را از بین می برند و به این ترتیب سطح خارجی مینای دندان مقاومت خود را از دست می دهد. در نهایت نقاطی که مینای دندان از بین رفته شفاف شده و باعث می شود لکه های شبیه گچ بر روی سطح خارجی دندان ایجاد شود (لکه های سفید).

در ادامه یک فهرست کامل از دلایل و عوامل احتمالی که می توانند باعث ایجاد لکه سفید روی دندان شود، ذکر شده است.

  1. لکه های هيپركلسيفيكاسيون: این مشکل باعث ایجاد لکه های سفید روی دندان که شبیه به گچ هستند، می شود و این لکه ها بطور خاص زمانی آشکار تر می شود که دندان ها سفید شوند. لکه های هیپوکلسیفیکاسیون به خاطر فقر مواد معدنی مورد نیاز برای مینای دندان در زمانی که دندان هنوز در حال تشکیل در داخل فک است، ایجاد می شود. گاهی اوقات زمانی که افراد بلیچینگ دندان را خود انجام می دهند، از ایجاد لکه های سفید روی دندان پس از سفید کردن دندان ها شکایت می کنند. در واقع این لکه ها قبلاً نیز بر روی دندان وجود داشته اند، اما بلیچینگ باعث شده این لکه ها واضح تر شوند. دندان پزشکان تاکید می کنند که لکه های محدود پس از بلیچینگ دندان مجدداً محو می شوند. این فرآیند ممکن است به چند روز زمان نیاز داشته باشد. اگر علت لکه های سفید روی دندان ها از بین نرفت، دندان پزشک حرفه ای می تواند از روش درمانی میکرو ابریژن برای بر طرف کردن مشکل استفاده کند.
  2. تشکیل پوسیدگی ها: هنگامی که سطح pH دهان شما کمتر از 5.5 می شود، شما در معرض خطر ایجاد پوسیدگی قرار خواهید گرفت. در حقیقت، همه ما در هنگام مصرف غذا یا نوشیدنی ها به خاطر کاهش سطح اسیدی دهان به خاطر هضم غذا با این ریسک مواجه هستیم. پوسیدگی دندان در مراحل اولیه تشکیل شبیه لکه های سفید گچ مانند است. بعضی از این لکه های سفید روی دندان با گذشت زمان از بین می روند، اما بسیار مهم است که شما به موقع با دندان پزشک ملاقات کنید تا به این ترتیب بتوان جلوی گسترش پوسیدگی را گرفته و دندان های سالم را نجات داد.
  3. هیپوپلازی مینای دندان: هنگامی که دندان ها تشکیل می شوند، در برخی افراد این فرآیند بطور کامل مطابق آنچه باید باشد، اتفاق نمی افتد. در این حالت ممکن است مواد معدنی از محل خارج شده و باعث ضعیف تر و نازک تر شدن برخی از نواحی نسبت به بخش های دیگر شود. اگر شما به هیپوپلازی مبتلا شوید، علت لکه سفید روی دندان شما عدم رعایت شخصی بهداشت دهان نیست، بلکه مربوط به فرآیند توسعه اجتناب ناپذیر دندان است. در صورت کوچک بودن لکه های سفید روی دندان، این موضوع مشکل جدی برای سلامت شما محسوب نمی شود. این موضوع در حالی است که لکه های بزرگتر را باید با ملاقات با دندان پزشک مورد بررسی و معاینه قرار داد.
  4. دیسپلازی (اکتودرمال) مینای دندان: این بیماری باعث تغییر رنگ و ناهنجاری جدی دندان می شود و به این ترتیب فضاهای زیادی بین دندان ها ایجاد می گردد. در این حالت با وجودی که امکان ترمیم ظاهر دندان ها وجود دارد، هنوز نیاز به استفاده از روش های درمانی پیچیده همچون عمل جراحی، تنظیم مجدد موقعیت دندان ها و استفاده از ایمپلنت دندان، و نیز میکرو ابریژن وسیع وجود دارد. کودکان نیز ممکن است بطور مشابه به این مشکل به صورت مادرزادی یا به خاطر سوء تغذیه مبتلا شوند که علت لکه های سفید روی دندان در این افراد مربوط به دیسپلازی مینای دندان می باشد.
  5. ایجاد لکه های سفید بر روی دندان ها به خاطر استفاده از براکت: اگر شما از براکت استفاده می کنید، لکه سفید روی دندان ها ممکن است به خاطر براکت ها ایجاد شده باشند. در این رابطه هنگامی که از براکت استفاده می شود، تمیز کردن و مسواک زدن دندان ها تا حدودی دشوار می شود و به علت محدود شدن دسترسی به کل سطح دندان، احتمال ایجاد لکه های سفید روی دندان فرد افزایش پیدا می کند.
  6. کلسیفیکاسیون: این مشکل می تواند در نتیجه شروع ایجاد پوسیدگی یا به خاطر استفاده از براکت ها ایجاد شود. هنگامی که پوسیدگی در زمان شکل گیری است، پلاک های ایجاد شده بر روی دندان از خود اسید ایجاد می کنند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان و بروز لکه های سفید روی دندان می شود. کلسیفیکاسیون همچنین می تواند در اطراف براکت ها ایجاد شده و مشکلاتی را برای افرادی که در پایان دوره درمان به دنبال یک لبخند کامل و بی نقص هستند، ایجاد کند.
  7. فلوئوروزیس: این فرآیند نقطه مقابل خالی شدن عضو از مواد معدنی است. اما چگونه این مشکل ایجاد می شود؟ هنگامی که فلوراید به دندان ها وارد می شود، فلوئور آپاتیت که یک ماده سخت تر از مینای دندان است، تشکیل می شود. در ابتدا این ماده از طریق لکه سفید روی دندان کودک قابل مشاهده است که در ادامه می تواند به رنگ زرد یا حتی قهوه ای در آید. به بیان دیگر، فلوراید عامل اصلی ابتلا به فلوئوریس و لکه سفید روی دندان است.

درمان

2

امروزه روش های مختلفی وجود دارد که دندان پزشکان از آنها برای رفع و درمان سیاه شدن دندان و لکه های سفید روی دندان ها استفاده می کنند. دندان پزشک ممکن است از بلیچینگ دندان ها برای پاک کردن تجمع کلسیم و رفع تغییر رنگ و لکه سفید روی دندان استفاده کند. اگر فرآیند بلیچینگ به خوبی کار نکند، احتمالاً برای بیمار از روش میکرودرم ابریژن استفاده می شود. در طول این روش درمانی، دندان پزشک از یک ابزار مخصوص برای دمیدن ذرات کریستال به تجمع کلسیم ایجاد شده بر روی دندان ها استفاده می نماید. به خاطر سرعت بالای این ابزار، تجمع کلسیم از روی دندان ها به آرامی پاک می شود و لکه های سفید روی دندان از بین می رود.

هر گونه لکه سفید روی دندان یا لکه های سیاه روی دندان را می توان با استفاده از مواد پر کردن دندان ها ترمیم کرد. دندان پزشک می تواند از پر کردگی به رنگ سفید بر روی لکه های سفید روی دندان به منظور ایجاد پوشش بر روی تجمع کلسیم استفاده کند. به هر حال، اگر لکه های سفید بسیار بزرگ باشند، دیگر نمی توان از روش میکرو ابریژن برای ترمیم مشکل استفاده کرد. در این حالت، از روکش ونیر یا انواع دیگر روکش ها برای پوشاندن لکه های ایجاد شده برای روی دندان استفاده می شود.

پیشگیری

پیشگیری از ایجاد لکه های سفید روی دندان بهترین راه برای اقدام موثر بر علیه آن است. شما می توانید پیشگیری را با رعایت مناسب بهداشت دهان شروع کنید. برای این کار لازم است دندان ها حداقل دو بار در روز مسواک زده و نخ دندان کشیده شوند و بطور منظم هر شش ماه یکبار برای انجام معاینات لازم با دندان پزشک ملاقات شود. علاوه بر این، اگر شما از براکت بر روی دندان های خود استفاده می کنید، لازم است مراقبت های فوق العاده از دندان ها انجام شود تا به این ترتیب بتوان از عدم تشکیل لکه سفید روی دندان پس از برداشتن براکت ها مطمئن شد.

بطور کلی، گاهی اوقات تعیین علت دقیق تشکیل لکه های سفید روی دندان ها مشکل است. این لکه ها در اکثر مواقع می تواند از علائم اولیه ایجاد پوسیدگی دندان باشد. برای پیشگیری از انباشته شدن این لکه ها بر روی مینای دندان، لازم است که با دندان پزشک ملاقات شود. در این حالت دندان پزشک می تواند وضعیت آسیب وارد شده را ارزیابی کند و روش درمانی مناسب برای رفع لکه های سفید دندان را به شما پیشنهاد دهد. روش های درمانی متفاوتی برای رفع و از بین بردن لکه سفید روی دندان وجود دارد.