علت و رفع بوی بدن دهان

بوی بد دهان که در اصطلاح تخصصی هالیتوزیس نامیده می شود، می تواند باعث خجالت کشیدن فرد و یا حتی در برخی موارد باعث ایجاد اضطراب و نگرانی شود. به همین خاطر تعجب بر انگیز نیست که قفسه های فروشگاه ها پر از آدامس، نعناع، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای مبارزه با بوی بد دهان است. به هر حال بسیاری از این محصولات فقط می توانند بطور موقت مشکل شما را بر طرف کنند، زیرا هدف از طراحی آنها از بین بردن علت ایجاد بوی بد دهان نیست.

غذاهای خاص، شرایط سلامتی و عادت های روزانه از دلایلی هستند که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند. در بسیاری از موارد، شما می توانید وضعیت بوی بد دهان خود را با رعایت مستمر بهداشت دهان بهبود بخشید. اگر با رعایت تکنیک های ساده مراقبتی موفق به رفع بودی بد دهان نشدید، لازم است که شما با دندان پزشک یا پزشک ملاقات کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید در ارتباط با بوی بد دهان شما مشکل جدی و نگران کننده وجود ندارد.

نشانه ها

همواره ممکن است شما با افرادی مواجه شوید که دارای مشکل بوی بد دهان هستند. در این حالت ممکن است شما درباره این موضوع به فرد مقابل تذکر بدهید یا از وی بیش از مقدار طبیعی فاصله بگیرید تا به این ترتیب از بوی بد دهان وی خلاص شوید. به همین خاطر می توان گفت که واضح ترین علامت یا نشانه این مشکل استشمام بوی بد و نا مطلوبی است که از دهان فرد خارج می شود. سایر نشانه های بوی بد دهان شامل موارد زیر هستند:

 • حس کردن بوی نا مطلوب یا تند یا تغییرات در مزه
 • خشکی دهان
 • غیر عادی شدن زبان

9

فهمیدن بوی بد دهان

تشخیص دادن مشکل بودی بد دهان ممکن است تسط خود فرد به دلایل زیر مشکل باشد:

 • دهان ما به بینی از طریق یک مسیر باز در بالای سقف دهانمتصل است.
 • بینی ما گرایش به نادیده گرفتن بوهای پس زمینه همچون بویی دارد که از دهان وارد مسیر هوای بینی می شود.

این شرایط به معنی این است که احتمال اینکه یک فرد دچار بوی بدن دهان باشد و متوجه وجود این مشکل نشود، بسیار زیاد است. زیرا بطور طبیعی فرد بویی را در این ارتباط احساس نمی کند. به هر حال در عمل راه هایی برای فهمیدن بوی بد دهان توسط خود فرد با استفاده از روش های نسبتاً غیر مستقیم وجود دارد که چگونگی انجام این کار به شرح زیر می باشد:

 • خیس کردن مچ دست با آب دهان.
 • 5 ثانیه صبر کنید تا مچ دست تا حدودی خشک شود.
 • سپس مچ دست خود را بو کنید.

اگر مشکل بوی بد دهان در سطح حداقل باشد، شما احتمالاً بوی زیادی را در این ارتباط حس نخواهید کرد. در ادامه روش زیر را به عنوان راهکار دوم امتحان کنید. در این روش بوی بد خارج شده از انتهای زبان شما (ناحیه عقب زبان) بررسی می شود. این بخش از زبان به میزان کافی در حالت عادی تمیز نیست.

 • یک قاشق کوچک از کشوی قاشق ها بردارید.
 • قاشق را بر روی قسمت انتهای زبان خود قرار داده و به سمت جلو بکشید.
 • این کار را به آرامی انجام دهید و از واکنش احتمالی ناشی از معده هنگام انجام این کار متعجب نشوید.
 • قاشق را بو کنید.

بعضی از انواع بوی بد دهان همچون بوی بد دهان در هنگام بیدار شدن از خواب شبانه در بسیاری از مواقع یک موضوع طبیعی است و نشانه ای از وجود مشکل در سلامتی فرد نمی باشد. بوی بد دهان هنگام بیدار شدن از خواب شبانه به این دلیل ایجاد می شود که بزاق دهان که بطور منظم مواد غذایی باقیمانده و بوی بد آنها را در طول روز از بین می برد، در طول زمان خواب شبانه کمتر از میزان عادی ترشح می شود. به همین دلیل دهان شما خشک شده و سلول های مرده بر روی زبان و داخل گونه های شما تجمع می کند. باکتری ها از این سلول ها به عنوان غذا استفاده کرده و در نتیجه مصرف آنها بوی بد در دهان ایجاد می شود.

علت و علل

دلیل های احتمالی ایجاد بوی بد در دهان به شرح زیر است:

عفونت لثه: عفونت لثه یکی از رایج ترین دلایل بوی بد دهان است. برای حفظ وضعیت سلامت لثه ها و بر گرداندن آنها به حالت عادی لازم است که لثه ها بطور منظم و با یک برس نرم مسواک زده شوند و از نخ دندان برای خارج کردن مواد غذایی باقیمانده از دهان استفاده شود زیرا باقیماندن مواد غذایی در دهان باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. به هر حال دندان پزشک می تواند روش مناسب برای همه مشکلات دندان را در رابطه با عفونت و یا آبسه دندان به شما توصیه نماید.

زبان کثیف: بسیاری از دندان پزشکان اعتقاد دارند که تمیز نگه داشتن زبان حتی می تواند اثربخشی بیشتری بر کنترل بوی بد دهان در مقایسه با تمیز نگه داشتن دندان ها داشته باشد. مسواک زدن زبان چیزی است که مردم رم باستان بطور منظم انجام می داده اند و حضرت رسول اکرم نیز پیروان خود را به انجام آن تشویق کرده اند. مسواک زدن زبان را خیلی آرام با یک مسواک دارای پرزهای نرم انجام دهید و در هنگام مسواک زدن از انتهای زبان خود به منظور اجتناب از رفلکس معده دوری کنید.

خشکی دهان: این موضوع می تواند یک محیط عالی برای ایجاد و رشد باکتری های بی هوازی ایجاد کند. صحبت کردن، سیگار کشیدن، مصرف الکل و خر و پف کردن به مدت طولانی تنها بخشی از دلایلی است که می تواند باعث ایجاد خشکی دهان شود. اکثر افراد با بوی بد دهان در هنگام بیدار شدن از خواب شبانه مواجه می شوند که علت آن فقدان تولید بزاق در طول شب است. برای افراد سالم، بوی غذا موقت است و جریان عادی بزاق می تواند این بو را ظرف چند دقیقه از بین ببرد. به هر حال، کسانی که دچار خشکی دهان و کمبود ترشح بزاق هستند، احتمالاً با مشکل بوی بد دهان بطور بلند مدت مواجه می شوند.

مصرف غذاهای خاص: بوی بد دهان می تواند با مصرف برخی غذاهای خاص همچون پیاز و سیر که حاوی ترکیبات گوگرد بو دار هستند، تشدید شود. علاوه بر این لبنیات، گوشت و ماهی حاوی پروتئین های متراکم هستند که منبع غذایی باکتری های بی هوازی می باشد. در نتیجه فعالیت این باکتری ها گوگرد تولید می شود و در عمل این موضوع می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. مصرف شکر نیز می تواند یک منبع غذایی برای باکتری ها ایجاد کند. مصرف قهوه و آب میوه ها نیز می تواند به خاطر ماهیت اسیدی آنها و امکان ایجاد محیط ایده آل برای فعالیت باکتری ها باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان: عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان می تواند باعث تجمع باکتری ها بر روی دندان ها و لثه ها شود. این موضوع می تواند باعث ایجاد بیماری های لثه همچون التهاب لثه یا پریودنتیت شود و ابتلا به این بیماری ها علت ایجاد بوی بد دهان است. در این حالت پروتئین های حاصل از خون ریزی لثه و بافت لثه بیمار می تواند برای فعالیت باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود، منبع غذایی کافی فراهم کند. توجه داشته باشید استفاده از دندان مصنوعی ضعیف که به خوبی در دهان قرار نمی‌گیرند، در عمل می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد برای فرد همچون ناراحتی، بوی بد دهان، زخم‌های دهانی و عفونت دندان شود.

وجود بیماری: مطابق مطالعات انجام شده، تقریباً در 10% موارد، بوی بد دهان به خاطر ابتلا به بیماری های خاص در افراد مشاهده می شود. افرادی که از بیماری دیابت، بیماری ریه، بیماری کلیه، سرطان، بیماری کبد، عفونت های دستگاه تنفسی یا مشکلات متابولیک رنج می برند، در اغلب مواقع با بوی بد مزمن به خاطر خشکی دهان خود مواجه می شوند. بوی بد دهان از عوارض عفونت دندان بوده ، سینوزیت، سینه پهلو، برونشیت، ترشحات پشت حلقی و پولیپ  می توانند بر مسیرهای هوای بینی تاثیر گذاشته و در برخی مواقع باعث ایجاد بوی بد دهان شود. برخی از بیماری های رایج دیگر همچون بوی بینی، عفونت لوزه، پوسیدگی دندان، عفونت قارچی دهان و بیماری های لثه نیز علت ایجاد بوی بد دهان هستند. مصرف برخی از داروهای خاص همچون داروهای ضد افسردگی، قرص های فشار خون و آنتی هیستامین نیز به خاطر کاهش سطح ترشح بزاق در دهان بیمار باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

شیارپوشی دندان روشی برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و همچنین ترمیم پوسیدگی دندان است. ما فقط یکبار صاحب دندان‌های آسیاب می ‌شویم بنابراین فیشورسیلانت در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان اقدامی مناسب برای حفظ سلامت دندان‌ها است. بهترین زمان انجام فیشورسیلانت به محض رویش دندان‌های دائمی است.

بوی بد دهان ناشی از معده: تعجب نکنید. غذا نخوردن نیز می تواند باعث بوی بد دهان ناشی از معده شود. در حقیقت نخوردن غذا باعث کاهش سطح بزاق مورد نیاز برای شستشوی باکتری ها از روی دندان ها، زبان و لثه ها می شود. وجود استرس نیز می تواند منجر به خشکی دهان شود که با افزایش سطح اسید معده به خاطر استرس تاثیر آن دو چندان می شود. جویدن آدامس می تواند باعث افزایش ترشح بزاق شده و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه بین وعده های غذایی نیز می تواند تاثیر مشابه در این حوزه داشته باشد.

سیگار کشیدن: به خاطر اینکه سیگار کشیدن باعث ترش شدن دهان و اختلالات گوارشی می شود، با بوی بد دهان ارتباط داشته است. جویدن تنباکو نیز می تواند تاثیر مشابه بر بوی دهان داشته باشد.

استفاده زیاد از دهان شویه:با وجودی که استفاده از دهان شویه یک کار مناسب است، اما گاهی اوقات می تواند مشکلات بوی بد دهان را به خاطر تحریک بافت دهان تشدید کند. این موضوع در حالی است که استفاده از دهان شویه می تواند بطور موقت باعث از بین رفتن بوی بد دهان شود. در مواقع ضروری، سعی کنید دهان شویه را سریع و با ترکیب کردن آب و چند قرص نعناع انجام دهید.

10

تشخیص

دندان پزشک یا پزشک می توانند متوجه بوی بد دهان در زمانی شوند که بیمار درباره سابقه و علائم بیماری خود صحبت می کند. در برخی موارد، با توجه به رایحه استشمام شده از تنفس بیمار، دندان پزشک یا پزشک ممکن است به دلیل ایجاد مشکل پی ببرند. برای مثال، تنفس دارای بوی «میوه مانند» می تواند از علائم دیابت کنترل نشده باشد. وجود بوی شبیه ادرار در دهان بیمار نیز می تواند نشان دهنده نارسایی کلیه باشد و این موضوع بطور خاص بیشتر در افرادی مشاهده می شود که با ریسک بالای بیماری کلیه مواجه هستند. دندان پزشک سابقه بیماری شما را بررسی می کند و با انجام معاینات لازم سعی می کند علت بوی بد دهان و امکان مصرف داروهایی که می تواند باعث خشکی دهان شود را تشخیص دهد. دندان پزشک همچنین ممکن است درباره رژیم غذایی، عادت های شخصی (سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو) و سایر علائم مربوط به آن همچون زمان آشکار شدن بوی بد دهان و فردی که مشکل را تشخیص می دهد، از شما سوال کند. دندان پزشک وضعیت دندان ها، لثه ها، بافت های دهان و غدد بزاقی شما را معاینه می کند. پزشک همچنین وضعیت سر و گردن و نیز نحوه تنفس کردن شما در زمان خارج کردن هوا از بینی و از دهان را بررسی می نماید. هنگامی که معاینه های پزشک کامل شد، در صورت تشخیص مشکلات سیستماتیک در ارتباط با بوی بد دهان، پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند با پزشک خانوادگی خود ملاقات کنید. در شرایط جدی ابتلا به بیماری لثه، دندان پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد با یک پریودنتیست (دندان پزشک متخصص در حوزه بیماری های لثه) ملاقات کنید. در صورتی که پزشک تشخیص دهد شما دچار عفونت ریه، دیابت، بیماری کلیه، بیماری کبد یا سندروم شوگرن شده اید، نیاز به تشخیص مشکل از طریق آزمایش های لازم وجود خواهد داشت. در این حالت با توجه به نوع بیماری که شک ابتلا به آن وجود دارد، آزمایش های لازم می تواند شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، عکس برداری رادیولوژی از سینه یا سینوس ها، یا سایر آزمایش های مورد نیاز باشد.

درمان

درمان مشکل بوی بد دهان معمولاً با روش های زیر امکان پذیر است:

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

 انواع باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند در پلاک های دندان وجود دارند و این پلاک ها در اطراف دندان ها در هر دو طرف بالا و بطور خاص زیر خط لثه تشکیل می شوند. به همین خاطر حذف این پلاک ها می تواند محل زندگی باکتری ها را از بین ببرد. به این ترتیب هر چه پلاک کمتری در دهان شما وجود داشته باشد، بوی دهان شما تازه تر و سالم تر خواهد بود.برای تمیز کردن محیط دهان از پلاک ها نیاز به هر دوی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وجود دارد. در حقیقت این تصور که می توان بوی بد دهان در نتیجه پلاک های ایجاد شده در اطراف دندان ها را بدون استفاده موثر از نخ دندان بر طرف کرد، یک ایده نادرست است و استفاده از نخ دندان باید یک بخش لاینفک مراقبت های روزانه از بهداشت دهان در خانه باشد.

تمیز کردن زبان

 در اکثر مواقع، هنگامی که درباره درمان بوی بد دهان صحبت می کنیم، هیچ چیز مهم تر از تمیز کردن زبان نیست. انجام این کار بطور خاص شامل پاک کردن لایه ایجاد شده در بخش انتهایی زبان است که می تواند تاثیر زیادی در بر درمان بوی بد دهان داشته باشد. رعایت کردن نکات زیر در هنگام تمیز کردن زبان می تواند به سادگی بخش زیادی از مشکلات مربوط به بوی بد دهان را از بین ببرد:

 • شما باید به آرامی سعی کنید تا حد ممکن بخش انتهایی زبان خود را تمیز کنید.
 • در صورت مواجه شدن با رفلکس معده تعجب نکنید. در صورت تمیز کردن منظم زبان، امکان کاهش این مشکل با گذشت زمان وجود خواهد داشت.
 • شما باید حداقل یک بار در روز برای درمان بوی بد دهان ، زبان خود را تمیز کنید. با در نظر گرفتن زمان کم مورد نیاز برای انجام این کار، تمیز کردن زبان در هر بار مسواک زدن نمی تواند ایده ای بد برای درمان بودی بد دهان باشد.

استفاده از دهان شویه

 شما ممکن است از دهان شویه یا قرقره برای مراقبت های روزمره خود از دهان در خانه استفاده کنید. گاهی اوقات دهان شویه ها حاوی مواد آنتی باکتریال یا مواد خنثی کننده است. به هر حال پیشنهاد می شود از این محصولات فقط به عنوان یک روش درمانی مکمل و نه روش درمانی اصلی برای کنترل کردن سطح باکتری ها در دهان و نتایج ناشی از فعالیت آنها استفاده شود.

باکتری ها

 گوگرد ماده ای فرار که علت اصلی بوی بد دهان است در نتیجه ضایعات ناشی از فعالیت باکتری های بی هوازی در دهان در زمان هضم پروتئین ها ایجاد می شود. به همین خاطر بسیار مهم است که فرد دهان خود را پس از خوردن غذا و بطور خاص پس از مصرف غذاهایی که حاوی سطح بالایی از پروتئین ها هستند، بطور کامل تمیز کرده و شستشو دهد.هنگامی که غذا خوردن شما تمام شد، ذره های ریز غذا هنوز در دهان شما باقی می ماند. بخش زیادی از این ذره های غذا در بین دندان ها هستند و در بخش انتهای دهان شما در یک لایه پوششی بر روی زبان قرار دارند. با توجه به این که باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود در همین نواحی وجود دارند، اگر شخص بلافاصله و بطور کامل دهان خود را پس از غذا خوردن تمیز نکند، غذای مورد نیاز برای فعالیت باکتری ها در طول یک دوره زمانی طولانی تر در اختیار آنها قرار می گیرد.

حفظ محیط هیدراته دهان

 رطوبت دهان می تواند به شستن باکتری های دهان و تمیز شدن یا کاهش عناصر بو دار ایجاد شده در آن کمک کند. به خاطر بیاورید که خشکی مزمن دهان عاملی است که می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. در ادامه نکاتی ارائه می شود که با توجه به آنها می توان رطوبت دهان را در سطح مناسب حفظ کرد:

 1. نوشیدن زیاد آب: اگر شما اجازه دهید که آب بدنتان کاهش پیدا کند، بدن سعی می کند سطح آب خود را با کاهش تولید بزاق در دهان حفظ کند. همانطور که توضیح داده شد بزاق نقش تمیز کننده و کاهش دهنده اثر باکتری و مواد باقیمانده از آن را دارد و فعالیت این باکتری ها می تواند باعث ایجاد بوی بد در دهان فرد می شود.
 2. استفاده روزانه از دهان شویه با آب: دهان شویه با آب می تواند در یک دوره کوتاه مدت با حذف باکتری و کاهش تاثیر باکتری ها به کنترل بوی بد دهان کمک کند. انجام این کار می تواند باعث خارج شدن و از بین رفتن باکتری ها و مواد غذایی شود که احتمالاً در دهان باقی مانده است و در صورت خارج نشدن می تواند به عنوان یک منبع غذایی برای باکتری ها مورد استفاده قرار گیرد.
 3. تحریک ترشح بزاق در دهان: یک راه برای تحریک ترشح بزاق در دهان جویدن آدامس یا مواد دیگر است. با انجام این کار بدن فکر می کند که شما در حال صرف غذا هستید. برای آماده شدن جهت هضم این غذا، بدن شما سطح تولید بزاق را افزایش می دهد. شما می توانید برای این کار از جویدن میخک، دانه های رازیانه، یا یک تکه برگ نعناع یا جعفری استفاده کنید. جویدن آدامس یا محصولات نعنایی می تواند باعث تحریک ترشح بزاق شود. اگر شما قصد استفاده از این محصولات را دارید، مطمئن شوید که این محصولات بدون شکر باشند. زیرا وجود شکر در این محصولات می تواند باعث افزایش رشد باکتری هایی شود که در نهایت باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها می شوند.

مشکلات گوارشی و معده

 اگر بوی بد دهان شما به خاطر مشکلات گوارشی و معده همچون عفونت معده یا رفلکس معده به مری (GORD) ایجاد شده باشد، ممکن است پزشک شما را به متخصص بیماری های معده و روده معرفی کند. در این حالت درمان پیشنهادی بستگی خاص به شرایط گوارشی شما دارد. برای مثال اگر شما دچار زخم معده شده باشید، احتمالاً لازم است که بطور همزمان از دو یا سه آنتی بیوتیک مختلف و داروی زخم معده (PPI) برای رفع مشکل خود استفاده کنید. در اصطلاح تخصصی به این روش درمان «ریشه کن کردن مشکل» گفته می شود.

طب سنتی، گیاهان دارویی و درمان خانگی

برای حداقل کردن بوی بد دهان می توان از روش های محدود، ساده و خود مراقبتی استفاده کرد. در این رابطه روش های مختلفی وجود دارد که می توان برای رفع بوی بد دهان در خانه از آنها استفاده کرد.

 1. نوشیدن چای سبز و چای سیاه – چای سبز و چای سیاه حاوی پلی فنول ها است که می تواند به حذف ترکیبات گوگرد و نیز کاهش سطح باکتری های موجود در دهان کمک کند.
 2. مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر – یکی از موثرترین راه ها برای حذف باکتری های موجود در دهان مصرف روزانه یک سیب است. مصرف سیب همچنین می تواند به حفظ سطح رطوبت دهان نیز کمک کند.
 3. استفاده از مکمل های غذایی –استفاده از ویتامین های سی، دی، ای و بی استفاده کنید. این ویتامین ها می توانند به کاهش ماده مخاطی اضافی بدن و نیز اسیدهای تولید شده بطور طبیعی کمک کنند.
 4. مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین – باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند در محیط اسیدی دهان رشد کرده و گسترش پیدا می کنند. به همین خاطر گاهی اوقات مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین می تواند به خنثی شدن اسید اضافی موجود در دهان کمک کند و باعث رفع بوی بدن دهان شود.

11

پیشگیری

بوی بد دهان که در نتیجه مشکلات دندان ایجاد شده باشد به سادگی قابل پیشگیری است. در این حالت مراقبت های روزانه همچون مسواک زدن دندان ها، زبان و لثه پس از هر بار غذا خوردن، نخ دندان کشیدن، و دهان شویه می تواند به جلوگیری از ایجاد مشکل کمک کند. علاوه بر این ملاقات منظم با دندان پزشک (حداقل دو بار در سال) برای معاینه وضعیت دندان ها و تمیز کردن حرفه ای دندان ها و لثه در پیش گیری از ایجاد این مشکل می تواند نقش موثر داشته باشد.

لطفاً به خاطر داشته باشید که پیشگیری از بوی بد دهان همواره ساده تر از درمان آن است. با ایجاد عادت های صحیح شما می توانید بطور موثر از ایجاد بوی بد در دهان خود پیش گیری نمایید. در ادامه برخی از روش های ساده دیگر برای پیشگیری از بوی بد دهان مطرح شده است:

 1. مصرف غذاهای غنی از فیبر
 2. خودداری از مصرف داروهای خشک کننده دهان – سعی کنید از مصرف داروهای و قرص های ضد افسردگی، مسکن ها و آنتی هیستامین تا زمانی که نیاز قطعی به مصرف آنها وجود ندارد، خودداری کنید. مصرف این داروها می تواند از ترشح بزاق در دهان جلوگیری کرده و باعث ایجاد بوی بد دهان شود.
 3. دهان خود را پس از مصرف گوشت، ماهی و محصولات لبنی تمیز کنید.
 4. سیگار نکشید.
 5. به جای تنفس از طریق دهان سعی کنید از مسیر بینی خود تنفس کنید.
 6. زیاد آب بنوشید.
 7. دندان های مصنوعی خود را حداقل یک بار تمیز کنید – از روش های درمانی مناسب مشابه آنچه در مورد دندان های طبیعی خود رعایت می کنید، برای تمیز کردن دندان های مصنوعی استفاده کنید.
 8. محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اگر مشکل بوی بد دهان شما طولانی شد و حتی پس از یک دوره دنبال کردن همه نکات و راهنمایی های ارائه شده در این نوشته ادامه داشت، شما باید با یک دندان پزشک برای معاینه و تمیز کردن دهان ملاقات کنید و به این ترتیب دندان پزشک می تواند وضعیت شما را به نحو مناسب ارزیابی نماید و علت و دلایل بوی بد دهان را شناسایی کند همانطور که پیش تر گفته شد این علت های ممکن است ناشی از معده، لثه، حلق، قرص، دارو و... باشند.