لامینیت یا ونیر دندان چیست؟

لامینیت یا لامینت زیبایی یا ونیر دندان یک روش دندان پزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا کامپوزیت دندان، چینی و سرامیکی بر روی سطح دندان های شما قرار می گیرد. به این ترتیب مشکلات ظاهری مینای دندان، دندان های نا منظم یا فواصل موجود بین دندان ها،انجام ارتودنسی، تغییر رنگ، بریدگی و ترک خوردگی دندان ها و سایر مشکلات احتمالی مربوط به ظاهر دندان همگی اصلاح شوند. در صورتیکه بیمار تمایل به استفاده از روش های ارتودنسی ، ازجمله ارتودنسی سریع، ارتودنسی نامریی و ... برای بستن فاصله بین دندان ها و یا کجی دندان ها نداشته باشد ، روش لامینت ، روش مناسبی خواهد بود .  هر چند لمینت دندان به خاطر ایجاد کردن طرح لبخند براق و سفید با دندان های زیبا و هماهنگ و شکل دادن به دندان ها در گروه دندان پزشکی زیبایی قرار می گیرد، اما علاوه بر این لمینیت دندان می تواند از سطح آسیب دیده دندان ها حفاظت کند و نیاز به استفاده از روش های درمانی پیشرفته تر را حذف نماید. لومینیرز نیز از بسیاری جهات شبیه ونیر لمینت دندان است، با این تفاوت که هنگام استفاده از لومینیرز بخش کمتری از نسج دندان تراش داده می شود، به این ترتیب با استفاده از لومینیرز می توان بخش بیشتری از ساختار مینای دندان را حفظ کرد. سایر مزایای استفاده از لامینیت ها شامل دوام و ماندگاری، بهبود ظاهر لبخند، اصلاح طرح لبخند و نیاز کمتر یا عدم نیاز به برداشتن ساختار دندان اصلی در مقایسه با روش روکش دندان است. دندانپزشک بدون توجه به دلایل نامناسب بودن ظاهر دندان و استفاده از لامینیت دندان و پیشنهاد تقبل قیمت اصلاح طرح لبخند به مراجعه کنندگان ، می تواند همه این مشکلات یا حتی تمام مسائل مربوط به زیبایی دندان را بر طرف کند. این مشکلات شامل موارد زیر هستند:

  • تغییر شکل مینای دندان: با گذشت زمان، پوسته نازک و سخت پوشش دهنده دندان ها (مینای دندان) ممکن است دچار فرسودگی، کدری و تغییر رنگ شود. این فرسودگی و تغییر رنگ می تواند طبیعی بوده و در نتیجه مسائل ژنتیک ایجاد شود. به هر حال، این مشکل معمولاً در نتیجه مصرف کردن نوشیدنی های شیرین، چای یا قهوه، سیگار کشیدن، مصرف داروهای خاص، یا موارد مانند آن ایجاد می شود.
  • فرسایش به خاطر افزایش سن: دندان ها معمولاً با افزایش سن دچار فرسایش می شوند. در این حالت دندان ها به احتمال بیشتر دچار بریدگی، ترک، یا حتی یک ظاهر نامناسب خواهند شد.
  • مسائل ژنتیکی: افرادی که با فضای غیر عادی بین دندان های خود متولد می شوند، معمولاً با افزایش سن متوجه می شوند که این فضای بین دندان ها در حال عریض تر و بزرگتر شدن است و استفاده از لامینت دندان برای این افراد مناسب است.
  • دندان های غیر متقارن یا غیر جفت: دندان های غیر متقارن می توانند در نتیجه دندان قروچه یا فرسایش عمومی به خاطر افزایش سن ایجاد شوند.
  • عمل جراحی لیفت لثه یک روش درمانی لبخند زیبا است که به منظور بهبود زیبایی طرح لبخند بیمار با دستکاری خط لثه و اصلاح لبخند لثه ای در نظر گرفته شده است. جراحی زیبایی لثه با برداشتن بافت لثه اضافی از اطراف دندان ها انجام می شود. نتایج حاصل از این درمان می تواند ظاهر متوازن تر و نیز تناسب بهتر ظاهر دندان ها و خط لثه را در هنگام لبخند زدن به همراه داشته باشد. در این روش جراحی لثه با استفاده از یک لیزر خاص انجام می شود و به این ترتیب عوارض جراحی لثه و سطح تهاجم در سطح حداقل بوده و تقریباً بدون درد می باشد.

*درکلینیک تبسم مهر کلیه خدمات زیبایی دندان و طرح لبخند با نهایت دقت و ظرافت و با جدیدترین تکنیک ها،مواد و وسایل روز دنیا توسط تیم دندانپزشکان زیبائی این کلینیک شامل دکتر صداقت کمال،دکتر اعتمادی( متخصص پریو)،دکتر تهرانی(متخصص ارتودنسی)و دکتر نشاطی( متخصص پروتز) انجام می گیرد.*در جلسه ای که برای مشاوره با شما در نظر گرفته میشود شما با کلیه روشهای درمانی آشنا می شوید و پس از توضیحات کامل یکی از درمانهای پیشنهادی برای شما انتخاب خواهد شد.

*سلامتی دندانهای شما را فدای زیبایی نخواهیم کرد.اولویت همیشه سلامت دندانهای شماست.

*تمام تلاش دندانپزشکان تبسم مهر،ایجاد لبخند زیبا ،طبیعی و درخشان خواهد بود و به لطف خدا تلاشهای ما تابه حال موفق بوده است.

برداشتن هر بخش از ساختار طبیعی دندان می تواند نتایج دائمی به همراه داشته باشد. به همین خاطر امروزه دندان پزشکان زیبایی ترجیح می دهند روش های درمانی دارای حداقل تهاجم ممکن را به بیماران خود توصیه کنند. اگر دندان های طبیعی شما از نظر عملکرد و زیبایی مناسب هستند، احتمالاً استفاده از روکش لامینیت دندان برای شما یک روش درمانی مناسب نیست. به هر حال، اگر شما با مشکلات جدی کدر شدن یا تغییر رنگ دندان ها مواجه هستید، روش درمانی قابل استفاده برای حل مشکل می تواند استفاده از لمینت پرسلاین دندان یا لامینیت کامپوزیت باشد. لامینیت ها دارای مزایایی همچون دوام و بهبود ظاهر دهان، لبخند و سایر ویژگی های صورت هستند که این مزایا در نتیجه ارائه دندان های دارای ظاهر مناسب در اختیار شما قرار می گیرد.

تفاوت لامینیت و سفید کردن دندان

استفاده از لامینیت دندان پرسلاین یا لامینیت کامپوزیت ونیر مستقیم ممکن است نیازمند «شکل دادن» یا «آماده سازی» همه دندان های تحت درمان باشد. بنابراین، برخی از دندان پزشکان زیبایی ابتدا به بیماران خود استفاده از روش سفید کردن دندان ها را در مواردی توصیه می کنند که تغییر رنگ دندان ها در سطح متوسط بوده و فرد به دنبال سفید شدن دندان و لبخند براق تر از طریق روش های دندان پزشکی زیبایی با کمترین سطح تهاجم باشد. اگر دندان ها دارای مشکل انحراف یا عدم قرارگیری صحیح نسبت به یکدیگر باشند، تقبل  قیمت سفید کردن دندان می تواند با درمانی های اورتودنسی همچون اورتودنسی نامرئی ترکیب شود.

انواع

رایج ترین ماده مورد استفاده برای ساخت ونیر دندان رزین کامپوزیت و پرسلاین است.

لامینیت رزین کامپوزیت: لامینیت کامپوزیت توسط تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه ساخته می شود. با تقبل قیمت لامینت دندان ، لامینیت کامپوزیت مستقیم (لامینیتی که مستقیماً در دهان شما ساخته می شود) توسط دندان پزشک در طول جلسات درمان در مطب دندان پزشکی ساخته می شود.

لامینیت دندان پرسلاین: این روش یک راهکار مناسب برای حل مشکلات جدی مربوط به کدر شدن، فرسایش، تغییر رنگ، بریدگی، ترک، فاصله یا حتی دندان های غیر متقارن یا غیر زوج است. لامینیت پرسلاین غیر مستقیم لامینیتی است که در خارج از دهان شما ساخته می شود و باندینگ کامپوزیت یا باندیگ اشاره به لامینیت کامپوزیت مستقیم دندان ها دارد و قیمت باندینگ دندان پایین بوده و روشی ، موثر و کمتر تهاجمی برای ترمیم و اصلاح بریدگی، ترک خوردگی و تغییر رنگ محدود و جزئی دندان ها می باشد.

درمان

61

برای تعیین مناسب بودن وضعیت شما برای استفاده از لامینیت دندان، دندان پزشک یک جلسه اولیه مشاوره را برگذار کرده و در این جلسه وضعیت سلامتی دهان شما را بررسی و درباره همه انتخاب های درمانی ممکن برای رفع مشکل با شما صحبت می کند. روش درمانی لامینیت دندان شامل آماده سازی دندان است که این آماده سازی غیر قابل بازگشت می باشد. بنابراین مهم است که دندان پزشک با شما درباره روش های جایگزین که می توانند نتایج مشابه را با حداقل یا بدون نیاز به دستکاری ساختار دندان به همراه داشته باشند، صحبت کند. اگر شما و دندان پزشک به این نتیجه رسیدید که لامینیت دندان بهترین انتخاب است، مرحله بعد شامل بررسی کامل جزئیات درمان و آماده سازی دندان ها برای روکش لامینیت و اقدامات لازم برای اصلاح وضعیت دندان ها و مناسب به نظر رسیدن آنها می باشد. در طول زمان مشاوره، شما بطور موثر در «فرآیند طراحی لبخند» مشارکت خواهید داشت. با مطرح کردن خواسته های خود برای ظاهر، طول، عرض و رنگ لامینیت ها و تغییرات مورد نیاز در ظاهر لبخند، شما می توانید به تامین انتظارات خود پس از تکمیل درمان کمک موثر کنید. در این رابطه مهم است که دندان پزشک درک مناسب از اهداف شما در زمینه استفاده از روکش لامینیت دندان داشته باشد.

7

روش

روکش لامینیت دندان را در اکثر مواقع می توان در دو جلسه ملاقات با دندان پزشک در طول یک دوره شش هفته ای کامل کرد. این ملاقات ها ممکن است نیازمند چندین ساعت آزمایش و آماده سازی دندان ها باشد. در مطب دندان پزشک ممکن است برای راحتی شما از مواد بی حس استفاده شود و امکانات جانبی همچون فیلم و آهنگ، روزنامه یا مجله در مدت زمان انتظار در اختیار شما قرار گیرد. مرحله تشخیص و آزمایش استفاده از لامینیت دندان یک مرحله مهم و با اهمیت است و در این مرحله همه مشکلات سلامت دهان که باید قبل از استفاده از آن اصلاح و درمان شوند، شناسایی و مشخص می شوند. دندان پزشک همچنین با شما برای انتخاب بهترین رنگ لامینیت با توجه به الگوی سایه ها صحبت می کند. تکنولوژی های شبیه سازی می تواند یک دید کلی درباره نتایج مورد انتظار درمان در اختیار شما قرار دهد و شما با مقایسه تصاویر دندان ها قبل و بعد از درمان می توانید از میزان موفقیت در دستیابی به نتایج مورد نظر خود مطلع شوید. این روش درمانی با تکمیل معاینه ها و آزمایش های مورد نیاز شروع می شود و پس از آن ساخت لامینیت دندان برنامه ریزی خواهد شد.

روش درمانی لامینیت دندان دارای چند مرحله است. در ابتدا، دندان پزشک از بی حسی موضعی برای راحتی شما در طول فرآیند آماده سازی و جایگذاری لامینیت استفاده می کند. دندان های طبیعی در ادامه با حداقل تغییر شکل مورد نیاز آماده می شوند تا به این ترتیب بتوانند با لامینیت بهترین تناسب را داشته باشند. برای این کار از فرز های مخصوص دندانپزشکی استفاده می شود. این فرز ها دارای ظاهر و اندازه های مختلف هستند و به این ترتیب امکان ایجاد تغییر شکل دقیق و حداقل در یک دندان قبل از استفاده از روکش لامینیت فراهم می شود. اگر درمان شما نیازمند لامینیت های رزین کامپوزیت مستقیم باشد، دندان پزشک از کامپوزیت های مناسب به رنگ دندان های شما استفاده کرده، مواد را شکل می دهد و با استفاده از پرتو مخصوص سفت می نماید. علاوه بر این ممکن است لایه های اضافی کامپوزیت برای ساخت لامینیت دندان جهت اصلاح ظاهر، اندازه و شکل لبخند شما مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که تمام کامپوزیت ها در محل خود قرار گرفت، درمان کامل شده و لامینیت ها با استفاده از فرز ها و ابزارهای مخصوص برای ایجاد یک لبخند طبیعی و مناسب صیقل داده می شوند.

اگر درمان شما نیازمند لامینیت پرسلاین باشد، دندان پزشک از دندان های شما با استفاده از خمیر مخصوص قالب تهیه می کند. این قالب ممکن است برای یک آزمایشگاه دندان خارجی ارسال شود تا با توجه به آن لامینیت های لازم برای بیمار بطور حرفه ای ساخته شود. بعضی دندان پزشک ها ممکن است آزمایشگاه های داخلی و تکنسین داشته باشند و به این ترتیب می توانند با استفاده از امکانات در اختیار خود لامینیت دندان پرسلاین یا سایر ابزارهای مورد نیاز را در مدت زمان کوتاه تر برای بیمار تهیه کنند.

بهبودی و مراقبت

استفاده از لامینت دندان دارای دوام و ماندگاری طولانی است و نتایج حاصل از بررسی ها نشان دهنده دوام آنها برای سال های طولانی قبل از ایجاد نیاز برای جایگزینی است. به هر حال ملاقات با دندان پزشک و متخصص بهداشت دهان بطور منظم و تمیز کردن دندان ها یک بخش مهم از نگهداری از سلامت دهان و دوام روکش های لامینیت دندان استفاده شده بر روی دندان ها است. به هر حال، مشابه سایر ترمیم های پرسلاین، همواره احتمال ایجاد ترک یا شکستگی برای لامینیت ها وجود دارد. باید توجه داشته باشید که امکان تعمیر لامینیت های پرسلاین ترک خورده یا شکسته وجود ندارد و به همین خاطر دندان پزشک با شما درباره هزینه ها و زمان اضافی مورد نیاز برای جایگزینی ترمیم های آسیب دیده لامینیت دندان صحبت خواهد کرد. برای کاهش ریسک ایجاد آسیب برای روکش پرسلاین، سعی کنید از گاز گرفتن یا جویدن اجسام سخت همچون آجیل خودداری کنید و از دندان های خود برای باز کردن یا پاره کردن بسته ها استفاده نکنید. دندان پزشک همچنین ممکن است به شما توصیه کند از مصرف غذاهای خاص که می توانند به روکش پرسلاین یا کامپوزیت آسیب وارد کنند، خودداری نمایید.

هنگام استفاده از لامینیت دندان لازم است مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مشابه حالت عادی انجام شود و باید برای مسواک زدن از خمیر دندان غیر ساینده استفاده کرد. به خاطر اینکه روکش لامینیت به شدت قابل صیقل زدن است، خطر لک شدن این روکش ها به خاطر غذا یا نوشیدنی پس از تکمیل شدن فرآیند درمان به شدت کاهش پیدا می کند. به هر حال، برای مراقبت کافی همواره مسواک زدن پس از نوشیدن قهوه، چای یا سودا به بیمار توصیه می شود. در صورت استفاده از لامینیت دندان، مراقبت های لازم باید در ارتباط با استفاده صحیح از لامینیت ها انجام شود. در حقیقت پوسته نازک پرسلاین یا لایه های کامپوزیت ممکن است در نتیجه استفاده نادرست دچار خرابی یا شکستگی شوند. برای مراقبت از ایمپلنت دندان، دندان پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند از مصرف برخی مواد غذایی خاص (همچون هویج) خودداری کنید و از ابزارهای حفاظت دندان در زمان ورزش و خواب به خصوص در صورت وجود عادت دندان قروچه استفاده نمایید.

هزینه

معمولا هزینه لمینیت دندان بستگی به عوامل متعدد به شرح زیر دارد:

  • نرخ های جراحی زیبایی انجام شده توسط دندان پزشک.
  • میزان تجربه تکنیکی و هنری فردی که آن را می سازد و دندان پزشک زیبایی که این روکش ها را بر روی دندان ها قرار می دهد.
  • محلی که روکش انجام می شود. در این حالت هزینه لمینت دندان و همه روش های دندان پزشکی زیبایی به شدت بستگی به منطقه کشور و بطور خاص پایتخت های بزرگ تا شهرهای کوچک دارد.
  • مواد استفاده شده در آن نوع پرسلاین گران تر از لامینیت های رزین کامپوزیت مستقیم یا غیر مستقیم هستند.
  • تعداد دندان هایی که نیاز به روکش لامینیت دارند بر هزینه درمان و قیمت لمینت دندان تاثیر می گذارند.

لمینت دندان در جهت زیبایی دندان روش بسیار مفیدی می باشد، اما بهتر است قبل از تصمیم به استفاده از آن به دندانپزشک مراجعه کنید تا شما را در تصمیم گیری برای استفاده یا عدم استفاده از لامینیت دندان و انتخاب نوع آن و یا حتی در صورت صلاحدید دندانپزشک استفاده از روش های درمانی دیگر قبل از استفاده ار لامینیت راهنمایی کند. همچنین شما با مراجعه به دندانپزشک می توانید از هزینه های آن، عوارض و مراقبت بعد از استفاده از آن اطلاع پیدا کنید.