لومینیرز دندان

1

لومینیرز دندان آخرین نوع و محبوب‌ترین نوع روکش ونیر است که قرار دادن آن روی دندان بسیار آسان است و نیازی به تراش دادن بافت سالم دندان ندارد و به همین خاطر، هم برای دندانپزشک و هم بیمار روش مطلوبی به‌حساب می‌آید.

 بهترین و بیشترین کاربرد لومینیرز دندان در بیمارانی است که دارای فاصله زیاد بین دندان‌های خود هستند یا در حد بسیار کمی ‌دندان‌های آن‌ها کج است. اکثر دندان‌پزشکان برای قرار دادن روکش روی دندان سعی می‌کنند تا حد ممکن آسیب کمتری به بافت دندان وارد شود و تنها در حدی روی دندان را تراش می‌دهند که با چسباندن لایه‌ی روکش دندان، ظاهر دندان همچنان طبیعی به نظر بیاید. این در حالی است که چسباندن روکش‌های لومینیرز به علت نازک بودن بسیار زیاد، اغلب موارد، نیازی به تراش دادن دندان ندارد و به‌راحتی روی سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود و ظاهری کاملاً طبیعی دارد.

مانند تمامی روش‌های زیبایی در دندان‌پزشکی، به دلایل مختلف ممکن است یک روش نسبت به روش‌های دیگر برای شما گزینه‌ی بهتر و مناسب‌تری باشد. متخصص دندانپزشکی زیبایی ما در کلینیک، به‌دقت دندان‌های شما را ارزیابی می‌کند و بررسی خواهد کرد که کدام‌یک از روش‌های روکش دندان ازجمله لومینیرز یا ونیر‌های کامپوزیتی برای شرایط شما مناسب‌تر است و به شما کمک خواهد کرد تا برای رسیدن به بهترین نتایج، مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

لومینیرز دندان می‌تواند برای افرادی با شرایط یا مشکلات زیر مناسب باشد:

 • اصلاح دندان‌ شکسته یا ترک‌ خورده
 • اصلاح دندان‌های پوسیده و دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند
 • رفع وجود فاصله بین دندان‌ها
 • تغییر شکل و اصلاح فرم دندان
 • اصلاح کجی و نامرتبی خفیف دندان‌ها
 • اصلاح کوچک بودن دندان‌ها
 • به‌منظور اصلاح طرح لبخند دندان و زیبایی خنده (لبخند هالیوودی)

دوام و ماندگاری لومینیرز دندان


مطالعات نشان داده‌اند که طول عمر لومینیرز دندان می‌تواند با کامپوزیت دندان برابری کند. تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند که طول عمر لومینیرز دندان به‌راحتی به ده سال می‌رسد و در یکی از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، دوام بیست ساله لومینیرز در بیش از 94 درصد موارد مشاهده شده است.

تفاوت لومینیرز دندان و ونیر چیست؟


درصورتی‌که به فکر گذاشتن روکش زیبایی روی دندان خود هستید احتمالاً در تحقیقات خود با اصطلاحات مختلفی مانند "پراسلین"، "ونیر"، "کامپوزیت" و لومینیرز مواجه شده‌اید و می‌خواهید بدانید که چه تفاوت میان این‌ها است.

ونیر‌های دندان، روکش‌هایی هستند که روی دندان چسبانده می‌شوند و تنها قسمت جلویی دندان را می‌پوشانند. ونیر‌ها اغلب از جنس پراسلین ساخته می‌شوند و دوام بسیار بالایی دارند. ونیر‌ها در برابر پوسیدگی مقاوم هستند، تغییر رنگ نمی‌دهند، ظاهری طبیعی دارند و نگهداری از آن‌ها بسیار ساده و آسان است. قطعاً بعد از چسباندن ونیر روی دندان به ضخامت دندان اضافه می‌شود، بنابراین برای اینکه ظاهر دندان طبیعی به نظر بیاید، لازم است قبل از چسباندن ونیر، دندان تراشیده شود تا ونیر روی آن به بهترین شکل جای بگیرد. به همین علت برای گذاشتن ونیر، قسمتی از بافت سالم دندان شما از دست می‌رود و لازم است که دندان‌پزشک شما چشمان تیزبینی داشته باشد و در انجام این کار مهارت و تجربه زیادی داشته باشد تا بتواند به نتایج طبیعی برسد.

لومینیرز‌ها نسبت به ونیر‌ها ضخامت بسیار کم‌تری دارند و بسیار نازک (به ضخامت لنز چشمی) هستند و به همین علت چسباندن آن‌ها روی دندان نیازی به تراشیدن دندان ندارد. این موضوع که در درمان به وسیله‌ی لومینیرز بافت دندان تراشیده نمی‌شود و به مینای دندان آسیبی نمی‌رسد، مزیت بزرگ لومینیرز نسبت به ونیر است. همچنین فرآیند درمان با لومینیرز بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از ونیر است و هیچ درد و ناراحتی به دنبال ندارد.

2

لومینیرز دندان برای چه کسانی مناسب است؟


درصورتی‌که مشکل زیبایی دندان‌ها مانند کجی دندان یا تغییر رنگ دندان، شدید باشد، لومینیرز گزینه‌ی مناسبی برای درمان نیست چراکه لومینیرز دندان بسیار نازک است ولی در این موارد نیاز به پوشش ضخیم‌تری می‌باشد. بهترین کاندیدهای درمان با لومینیرز افرادی هستند که به بیماری‌های لثه و سایر مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان دچار نیستند. درصورتی‌که دندان‌های شما مشکلی داشته باشد لازم است در ابتدا ترمیم اولیه روی دندان صورت بگیرد و سپس لومینیرز دندان چسبانده شود.

آیا قرار دادن لومینیرز دندان دردناک است؟


یکی از مزیت‌های گذاشتن لومینیرز دندان این است که یک روش کاملاً ایمن و بدون درد برای زیبایی دندان می‌باشد. به دلیل نازک بودن لومینیرز در اغلب موارد هیچ نیازی به تراش دادن سطح دندان نیست و بدون تراشیدن دندان، لومینیرز به‌خوبی روی دندان جای می‌گیرد. بعد از پایان جلسه درمانی نیز بیماران هیچ درد یا حساسیت دندانی را تجربه نخواهند کرد و از اولین لحظه بعد از گذاشتن لومینیرز، بیماران با آن احساس راحتی می‌کنند.

3

روش گذاشتن لومینرز دندان


گذاشتن لومینرز دندان نیازمند دو بار مراجعه به دندان‌پزشک است. هر جلسه حدوداً یک ساعت طول می‌کشد و در دومین جلسه لومینیرز روی دندان قرار می‌گیرد. در اولین جلسه دندان‌پزشک شما از دندان‌هایتان قالب‌گیری می‌کند و سپس با مشورت و نظرخواهی از شما، شکل و فرم دندان و رنگ آن را تعیین می‌کند. بعد از اولین جلسه دندان‌پزشک ما قالب تهیه شده از دندان‌ها را به لابراتوار DenMat ارسال می‌کند تا آنجا لومینیرز دندان مطابق سفارش دندان‌پزشک ساخته شود. در این زمان شما نیازی به روکش موقت ندارید. بعد از گرفتن لومینیرز از لابراتوار و طی جلسه دوم، ابتدا دندان‌پزشک شکل و رنگ لومینیرز را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که برای شما مناسب است و سپس لومینیرز را به‌دقت روی دندان شما می‌چسباند. قبل از چسباندن لومینیرز هیچ نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد و بلافاصله بعد از چسباندن آن، دندان جدید شما آماده است و می‌توانید با اعتماد به نفس لبخند بزنید.

ازآنجایی‌که قبل از قرار دادن لومینیرز، دندان تراشیده نمی‌شود، این روش کاملاً برگشت‌پذیر است و شما می‌توانید مطمئن باشید که در زیر پوشش لومینیرز دندان شما کاملاً سالم و محکم است.

برای مدت 30 سال است که از لومینیرز دندان برای زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود و در این مدت روز به روز بر محبوبیت این روش افزوده شده و هرروز دندان‌پزشکان و کلینیک‌های بیشتری به استفاده از این روش روی می‌آورند. بسیاری از هنرمندان و افراد معروف برای داشتن طرح لبخندی زیبا از لومینیرز دندان استفاده می‌کنند و نتایج این کار تا حدی طبیعی و واقعی است که شما هرگز متوجه انجام این کار نمی شوید. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که لومینیرز‌ها بیش از بیست سال دوام و ماندگاری دارند.

مراقبت‌های پس از درمان


درصورتی‌که از روکش‌های لومینیرز یا ونیر استفاده می‌کنید، چند توصیه برای شما داریم:

 • دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: بعد از قرار دادن لومینیرز، درست مانند دندان‌های طبیعی لازم است بهداشت دهان و دندان را به‌طور کامل رعایت کنید، به این معنا که مرتباً باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 • به‌طور مرتب برای چکاپ نزد دندان‌پزشک بروید: به‌جز رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به دندان‌پزشک یکی از بهترین راه‌های داشتن دندان و لثه‌های سالم است. لازم است هر 6 ماه یک‌بار برای چکاپ و شستشوی حرفه‌ای دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید. انجام این کار به سالم ماندن دندان‌ها و لثه شما کمک می‌کند و با معاینه دندان‌پزشک، در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا خرابی در دندان‌ها، این مشکل در مراحل اولیه برطرف می‌شود و جلوی پیشروی آن گرفته می‌شود.
 • تا جای ممکن از خوردن غذا‌ها و مایعات پررنگ اجتناب کنید: خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که رنگ تیره‌ای دارند، به‌مرور زمان می‌توانند بر رنگ دندان‌ها اثر بگذارند. این موضوع هم در مورد دندان‌های طبیعی و هم دندان‌های روکش‌دار صادق است. چایی، قهوه، برخی آب‌میوه‌ها و البته سیگار کشیدن موجب تغییر رنگ دندان می‌شود. البته در مورد دندان‌های که روکش لومینیرز دارند باید گفت که آن‌ها نسبت به تغییر رنگ مقاوم هستند.
 • از جویدن و گاز گرفتن غذاهای سخت خودداری کنید: نه تنها باید از شفافیت و سفیدی لومینیرز دندان‌های خود مراقبت کنید بلکه باید مراقب باشید دچار ترک و شکستگی نشوند. مواد تشکیل دهنده لومینیرز بسیار مقاوم هستند اما درست مانند دندان‌های طبیعی، جویدن و گاز گرفتن اجسام سخت می‌تواند به آن آسیب بزند؛ بنابراین از جویدن ناخن، جویدن یخ و کارهایی ازاین‌دست خودداری کنید.

با مراقبت از لومینیرز دندان، درست مشابه روش‌های مراقبت از دندان‌های طبیعی، می‌توانید تا سال‌های متمادی از زیبایی آن روی دندان خود لذت ببرید.