مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی‌هم و شلوغی دندان‌ها

1

عموماً وجود اُوِربایت، فاصله بین دندان ها، به هم ریختگی دندان، کج بودن آن‌ها و نامرتبی دندان جزء مشکلات ارثی محسوب می‌شوند. البته، دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می‌شوند دندان‌های بالا و پایین درست روی‌هم قرار نگیرند، برای مثال، قرارگیری نادرست مواد و وسایل ترمیمی مثل تاج دندان یا فیلرها، از دست دادن زودتر از موعد دندان‌های شیری یا دائمی، وجود فشار بیش‌ازاندازه بر لثه‌ها و دندان‌ها، بیماری‌های لثه، تومورهای فک یا دهان، ناهماهنگ شدن فک‌های بالا و پایین و نامرتبی دندان ها بعد از یک آسیب‌دیدگی و همچنین برخی مشکلات دندان و بهداشت دهان در کودکان، مثل رانش زبان (قرار دادن نوک زبان بین دندان‌های جلو در هنگام بلع)، مکیدن شست، استفاده بیش‌ازاندازه طولانی از بطری شیر و پستانک.

اگر نگران دندان‌های کج خود یا کودکتان هستید، یک ارتودنتیست مجرب در دندانپزشکی کودکان  می‌تواند به شما کمک کند تا با بررسی تمامی گزینه‌های درمانی موجود، مناسب‌ترین روش درمان این مشکلات  و همچنین  اصلاح طرح لبخند را انتخاب کنید. کجی دندان‌ها را حتماً باید قبل از این‌که باعث مشکلات جدی‌تری شوند، درمان کرد. شما می‌توانید برای گرفتن وقت ویزیت جهت بررسی مشکل دندان‌هایتان با ما تماس بگیرید.

شلوغی دندان‌ها


در این عارضه فضای کافی برای قرار گرفتن طبیعی و مرتب کردن دندان در فک‌ها وجود ندارد که این می‌تواند باعث شود دندان‌ها جلو بیایند، روی‌هم رشد کنند یا نتوانند در یک ردیف به شکلی منظم قرار بگیرند. این حالت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها بزرگ‌تر از فضای موجود برای رشدشان باشند یا اندازه دندان‌ها متناسب با اندازه فک نباشد، البته علت نامرتبی دندان می‌تواند به دلیل رویش نامناسب دندان‌های دائمی و از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری هم بروز کند.

شلوغی و بی نظمی دندان‌ ها را می‌توان با جا باز کردن برای دندان‌های شلوغ و ارتودنسی دندان ها درمان کرد، که این کار از طریق اصلاح فرم دندان‌های پهن و باریک‌تر کردن آن‌ها یا از طریق افزایش طول فک انجام می‌شود. که مراقبت های ارتودنسی بعد از انجام کار از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. هدف از این اقدامات، اجتناب از کشیدن دندان‌ها است. عموماً دندانپزشک در مواردی که دندان‌ها بیش‌ازحد شلوغ باشند اقدام به کشیدن دندان‌ها از جمله کشیدن دندان عقل نهفته  می‌کند. درمان ارتودنسی برای ردیف کردن دندان ها مراحل مختلفی دارد که این مراحل بسته به نوع ناهنجاری‌های فک یا دندان بین 6 تا 30 ماه زمان احتیاج دارد. در حین مراحل انجام ارتودنسی دندان همکاری بیمار، مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان نقش موثر و مهمی در تکمیل روند درمان دارد.

عمل کشیدن دندان بیشتر بر روی افرادی انجام می‌شود که دچار مصدومیت از ناحیه سر یا دهان شده و در اثر آن دندان‌هایشان شکسته شده یا آسیب جدی دیده باشد. همچنین در مواقعی که دندان به خاطر پوسیدگی یا هر علت دیگری دچار عفونت شده باشد، ممکن است لازم باشد که کشیده شود.
علائمی که نشان می‌دهد یک دندان نیاز به کشیدن دارد، شامل دندان درد، ورم بافت‌های نرم اطراف دندان و یا وجود چرک که معمولاً ناشی از آبسه دندانی است، می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این علائم را تجربه کند باید در اسرع وقت برای درمان مشکل خود به دندانپزشک مراجعه کند.

شلوغی و بی نظمی دندان باید اصلاح شود زیرا می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • اجازه نمی‌دهد دندان‌ها به‌طور کامل تمیز شوند.
 • باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 • خطر بروز امراض بافت‌هاى محافظ اطراف دندان را افزایش می‌‌دهد.
 • مانع از عملکرد مناسب دندان می‌شود.
 • از جذابیت طرح لبخند کم می‌کند.

2-3

درمان شلوغی دندان‌ها با ارتودنسی

می‌توان با بازتر کردن قوس دندان‌ها یا کشیدن تعدادی از دندان‌ها برای مابقی دندان‌ها جا باز کرد. باز شدن جا به ارتودنتیست امکان می‌دهد تا با تکنیک‌های مناسب توسط متخصص ارتودنسی، دندان‌ها را مرتب کند. با اصلاح شلوغی دندان‌ها از بروز مشکلات ناشی از این عارضه هم جلوگیری می‌شود.

صاف کردن دندان‌های کج


ارتودنسی شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که به مرتب کردن دندان و اصلاح وضعیت دندان‌ها مربوط می‌شود. وسایل ارتودنسی مختلفی جهت صاف کردن دندان برای کودکان و بزرگسالان دارای دندان کج وجود دارد که با استفاده از آن‌ها دندان‌ها به‌تدریج به وضعیت صحیحشان هدایت می‌شوند. برخی از این وسایل عبارت‌اند از:

 • نگه‌دارنده‌ها: بعضی بیماران را می‌توان با نگه‌دارنده‌های ارتودنسی درمان کرد. از نگه‌دارنده‌ها می‌توان برای بستن فاصله بین دندانها و حفظ نتیجه درمان‌های ارتودنسی استفاده کرد.
 • بریس‌ها: قدیمی‌ترین گزینه‌های درمان ارتودنسی ثابت دندان هستند. بریس‌های مدرن از موادی ساخته می‌شوند که نسبت به مواد قبلی راحت‌تر بوده و کمتر به چشم می‌آیند که این باعث شده بریس‌ها تقریباً برای همه افراد گزینه‌ای مناسب باشند.‌
 • سیستم اینویزالاین: افرادی که خواهان درمان راحت‌تر و دقیق‌تری هستند از سیستم قاب‌های مرتب کننده اینویزالاین استفاده می‌کنند. این قاب‌ها که از پلاستیک شفاف ساخته می‌شوند را می‌توان در صورت نیاز از دهان خارج کرد که این غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها را آسان‌تر می‌کند.

امروزه، برای درمان‌های زمان‌بر ارتودنسی بزرگسالان و کودکان یک جایگزین وجود دارد. سن بیمار و میزان کار پایه که لازم است قبل از ارتودنسی دندان انجام شود، از عوامل مهم موثر در قیمت ارتودنسی بزرگسالان می باشد. چنانچه در ابتدا باید دندان های شیری، دندان های عقل و یا سایر دندان ها کشیده شوند، هزینه ی ارتودنسی ثابت  افزایش خواهد یافت. اگر تنها جنبه زیبایی دندان‌های کج موردنظر باشد، پزشکان دندانپزشکی زیبایی می‌توانند برای پوشاندن کجی دندان‌ ها از ونیرهای سرامیکی (چینی) استفاده کنند. ونیرهای سرامیکی به دندان‌های بیمار ظاهری متقارن و کاملاً مرتب می‌دهند و صاف کردن دندان ها را امکانپذیر می سازند . همچنین دندانپزشک زیبایی ممکن است برای میزان کردن دندان ، مقدار اندکی از مینای دندان را تراش دهد؛ تراش دندان برای زیبایی موجب اصلاح فرم و سایز دندان ها می شود.

4

فاصله بین دندان‌ها


دیاستما یک فضای خالی یا شکاف بین دو دندان است. این حالت اغلب در دندان‌های جلویی بالا دیده می‌شود. البته، شکاف‌ها می‌تواند بین هر دو دندان ایجاد شوند.

ناهماهنگی بین اندازه استخوان‌های فک‌ها و اندازه دندان‌ها می‌تواند باعث زیادشدن فاصله دندان‌ها یا شلوغ شدن آن‌ها و یا به هم نرسیدن دندان ها شود. اگر دندان‌های برای استخوان فک خیلی کوچک باشند، بین دندان‌ها فاصله ایجاد می‌شود. اگر دندان‌ها برای فک خیلی بزرگ باشند، دندان‌ها شلوغ می‌شوند.

زیادشدن فاصله بین دندان‌ ها به چند دلیل دیگر هم رخ می‌دهد. گاهی اوقات برخی دندان‌ها کنده شده یا کوچک‌تر از حد معمول هستند. این حالت بیش‌تر برای دندان‌های پیشین کناری (دندان‌های کنار دو دندان جلویی بالا) رخ می‌دهد. این وضعیت می‌تواند باعث فاصله افتادن بین دندان‌های پیشین مرکزی شود.

علت‌ها و دلایل

 دیاستما (فاصله بین دندان‌ها) می‌تواند به دلیل بزرگ بودن بیش‌ازحد مهار لبی هم رخ دهد. مهار لبی قطعه‌ای از بافت است که در حالت عادی از داخل لب بالا تا لثه و درست بالای دو دندان جلویی بالا کشیده شده است.

بعضی عادت‌ها هم می‌توانند باعث ایجاد دندانهای فاصله دار شوند. مکیدن شست معمولاً باعث جلو آمدن دندان‌ها و فاصله گرفتن آن‌ها از یکدیگر می‌شود.

همچنین، فاصله‌ها می‌توانند به خاطر یک رفلکس بلع نامناسب به وجود بیایند. در اکثر افراد، در طول بلع، زبان به سقف دهان فشرده می‌شود؛ اما رفلکس بلع در بعضی افراد شکل متفاوتی پیدا می‌کند که به آن رانش زبان گفته می‌شود. به مرور زمان فشار زبان دندان‌ها را به جلو هل می‌دهد که این باعث به وجود آمدن فاصله‌ها و یا شلوغی دندان می‌شود.

بیمارهای بافت‌های محافظ اطراف دندان (لثه) باعث از دست رفتن استخوانی می‌شوند که از دندان‌ها پشتیبانی می‌کند. دندان‌های افرادی که مقدار زیادی از این استخوان را از دست داده‌اند، شل می‌شوند. حرکت ناشی از این شل بودن باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی می‌شود.

در کودکان نیز هنگامی‌که دندان‌های شیری می‌ریزند موقتاً کجی دندان و یا فاصله‌هایی بین دندان‌ها به وجود می‌آید که اغلب هنگامی‌که دندان‌های دائمی کاملاً رشد می‌کنند، بسته می‌شوند.

به دلایل زیر، اصلاح و بستن فاصله بین دندان‌ ها ضروری است:

 • باعث بیماری لثه‌ها می‌شود، زیرا در این حالت، آن‌ها به‌اندازه کافی از طرف دندان‌ها محافظت نمی‌شوند.
 • از عملکرد مناسب دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
 • از جذابیت لبخند کم می‌کند.

5-6

درمان فاصله بین دندان‌ها با ارتودنسی

ارتودنتیست می‌تواند با نزدیک کردن دندان‌ها به یکدیگر و قرار دادن آن‌ها در وضعیت مناسب، سبب رفع فاصله بین دندانها شود.

گاهی اوقات، دیاستما بخشی از مجموعه‌ای از مشکلات است که نیاز به سیم کشی دندان دارند. در سایر موارد، دیاستما، تنها مشکل موجود است. البته، هدف بعضی افراد از زمان، صرفاً بهبود ظاهر است.

در بعضی از افراد برای رفع علت فاصله بین دندان ها از بریس استفاده می‌شود. اغلب، مهم نیست دیاستما کجا رخ داده و باید مجموعه کاملی از بریس‌ها برای رفع کجی دندان نصب شود (یعنی روی هر دو ردیف دندان بالایی و پایینی). دلیل این امر این است که هرگونه حرکتی در دندان‌ها بر تمامی ساختار دهان تأثیر می‌گذارد.

اگر دندان‌های پیشین کناری‌تان بیش‌ازحد کوچک باشند، دندان‌پزشک افزایش عرض آن‌ها با استفاده از تاج، کامپوزیت ونیر یا باندینگ را توصیه خواهد کرد.

گزینه‌های موجود برای تعمیر و ترمیم جای خالی یک دندان، عبارت‌اند از پروتز دندان، ایمپلنت دندانی، پل یا پارسیل که توسط متخصص ایمپلنت انجام می‌پذیرد.

اگر بزرگ بودن مهار لبی باعث فاصله بین دندان‌ها شده باشد، می‌توان از طریق یک جراحی به نام فرنکتومی مهار را کوچک نمود و به اصلاح فاصله بین دندان‌ها پرداخت . معمولاً با انجام فرنکتومی در کودکان خردسال، فاصله خودبه‌خود بسته می‌شود. اما بعد از جراحی مهار لبی کودکان بزرگ‌تر یا بزرگسالان، برای بستن فاصله باید از بریس استفاده شود.

اگر فاصله ناشی از بیماری‌های بافت‌هاى محافظ اطراف دندان باشد، در این صورت باید ابتدا بیماری توسط یک دندان‌پزشک یا متخصص لثه (پریودنتیست) درمان شود. پس از بهبود لثه‌، در بسیاری از موارد می‌توان با استفاده از بریس دندان‌ها را در وضعیت مناسبشان قرار داد. می‌توان برای چسباندن دندان‌های فاصله‌دار به سایر دندان‌ها و جلوگیری از جابه‌جا شدن دوباره آن‌ها از یک اسپلینت استفاده کرد. بعضی اوقات، برای بستن فاصله‌ها به یک پل نیاز است.